tallinn
Литва
Эстония
Латвия

Сюжеты

Klubis Impressum esineb legendaarne nõukogude sportlane ja vene spordiajakirjanik Anna Dmitrijeva

Septembris on rahvusvahelises meediaklubis Impressum külas inimene, kelle nime teavad hästi mitme põlvkonna Nõukogude, hiljem Venemaa spordi austajad. See on Anna Dmitrijeva – legendaarne tennisist, NSV Liidu teeneline meistersportlane, 18kordne NSV Liidu meister.

Anna Dmitrijeva oli esimene nõukogude tennisist, kes hakkas esinema Suure slämmi turniiridel. 1958. aastal käis Anna Dmitrijeva Nõukogude Liidu delegatsiooni koosseisus Suurbritannias Wimbeldoni turniiril, kus jõudis naisüksikmängu finaali. Pärast seda esines ta edukalt mitmetel meistrivõistlustel ja turniiridel Prantsusmaal, USAs, Skandinaavias, Ungaris, Jugoslaavias, Tšehhoslovakkias ja paljudes teistes riikides. Neli korda (1959, 1961, 1962, 1964) tuli anna NSV Liidu absoluutseks meistriks. 1964. aastal oli ta Euroopa tugevamate tennisistide edetabelis kolmandal kohal.

Ent Anna Dmitrijeva kuulsus ei kahanenud ka siis, kui ta profisportlase karjääri lõpetas. Samal ajal, kui ta osales võistlustel, õppis ta ka MRÜ filoloogiateaduskonna prantsuse keele osakonnas, mille lõpetas 1966. aastal. Ent ta ei valinud erialale vastavat rahulikku ametit, vaid otsustas rahutu ajakirjanduse kasuks. Anna Dmitrijevast sai populaarne spordikommentaator – algul NSV Liidu riigitelevisioonis, hiljem mitmes Venemaa telekanalis (RTR, NTV, NTV-Plus). Koos Aleksandr Metreveliga tegi ta eksklusiivseid reportaaže Wimbeldoni turniiridelt. Kanalis NTV-Plus oli ta aastatel 2004-2010 spordisaadete direktsiooni juht.

Praegu kommenteerib Anna Dmitrijeva tennisevõistlusi telekanalites Eurosport  ja Matš TV. Venemaa televisiooni parima spordikommentaatorina sai Anna Dmitrijeva 1997. aastal "Kuldse mikrofoni". 2004. aastast on ta Vene Televisiooni Akadeemia liige. Alles hiljuti kommenteeris ta Rio de Janeiro olümpiamängude sündmusi ning tõenäoliselt võib ta tallinlastele jutustada nii selle suurürituse fassaadi poolest kui ka telgitagustest. Külaline on valmis jagama oma teadmisi Nõukogude ja Venemaa spordi arengu ajaloost viimase poolsajandi vältel. Ta räägib võitudest ja kaotustest ning tuntud sportlaste elust ja saatusest.

Ent see pole kaugeltki kõik. Anna sündis ja kasvas kunstinimeste keskel. Ta on Moskva Kunstiteatri peakunstniku Vladimir Dmitrijevi ja sama teatri näitleja Marina Pastuhhova-Dmitrijeva tütar. Pärast isa surma sai tema kasuisaks helilooja Kirill Moltšanov. Anna kasuvend Vladimir on tuntud telesaatejuht. Anna ristiema on Olga Knipper-Tšehhova. Anna Dmitrijeva tundis paljusid läinud sajandi kuulsusi, näiteks Aleksandr Solženitsõnit, Irakli Andronikovi, Veniamin Kaverinit ja Kornei Tšukovskit, kelle lapselapsest Dmitrist sai tema abikaasa. Ta tundis Koltšaki leske Anna Timirjovat, kellega koos tema isa õppis Peterburi kunstikoolis. Timirjova käis kusagilt Rõbinski lähedalt, kus ta pärast vanglat asumisel viibis, aeg-ajalt Moskvas, et pesta ja sooje riideid võtta – mõistagi ei tohtinud toona sellest kellelegi iitsatadagi.

Muide, Anna Dmitrijeva tee suurde tennisesse sai alguse hooletusse jäetud tenniseväljakult, mis asus Moskva äärelinnas Pestovo puhkekodu territooriumil. Sõjajärgsel ajal puhkasid seal Moskva Kunstiteatri näitlejad, kes pidasid omavahel dramaatikast tulvil tenniseturniire.

Avalik kohtumine Anna Dmitrijevaga tõotab kujuneda igas mõttes huvitavaks. Kohtumise teema on "Spordist, ajakirjandusest ja elust". Üritus toimub 26. septembril kell 18 hotelli Tallink Spa & Conferernce Hotel (Sadama 11a, Tallinna reisisadama piirkonnas) konverentsisaalis.

Oodatud on ajakirjanikud, sportlased ja sporditegelased, õpetajad ja õppejõud, üliõpilased ja gümnasistid, ühiskondlike organisatsioonide esindajad, samuti kõik need, keda huvitab elu tänapäeva Venemaal.

Kohtumisele pääseb tasuta, vajalik on eelregistreerimine klubi Impressum veebilehel http://www.impressum-club.eu/index.php?page=reg-rus või e-posti aadressil info@impressum-club.eu.

Küsimusi Anna Dmitrijevale saab esitada klubi Impressum kodulehel: http://www.impressum-club.eu/index.php?page=esitage-kysimus.

RUS: Легендарная Анна Дмитриева побеседует с таллинцами о спорте, журналистике и жизни

Загрузка...

Сюжеты