tallinn
Литва
Эстония
Латвия

Сюжеты

Venemaa teadlased tegid tuumaläbimurde

2015. aasta esimestel päevadel algas Tomski oblastis (Venemaa) Siberi Keemiakombinaadi baasil eksperimentaalse tehase „Läbimurd“ ehitamine. Tehas hakkab tootma kütust maailma esimese kiiretel neutronitel toimiva raske vedelmetallilise soojuskandjaga katsereaktori jaoks.

Väidetakse, et sellest saab tõeline avastus kogu maailmas, muutes energeetika tuleviku. Äratarvitatud tuumakütus töödeldakse „tablettideks“, mille peal Venemaa läbimurdereaktor töötabki, kirjutab portaal sdelanounas.ru.

Uusimat kütust tootev tehas plaanitakse käivitada 2017. aastal, et uue kütuse esimene partii saaks valmis reaktori „BREST-300“ käivitamiseks. „BREST“ peab alustama tööd 2020. aastal. Ning juba 2022. aastal käivitatakse kütuse töötlemise moodul jäätmevaba tehnoloogia ja suletud tsükli moodustamiseks.

Tavalised reaktorid töötavad madalrikastatud uraanil, millest jääb palju tuumajäätmeid, mis on tõsiseks keskkonnaprobleemiks ning nende reaktorite tõhusus on kaugel ideaalsest. Maailmas on juba 345 000 tonni tuumajäätmeid, sealhulgas 110 000 tonni USAs. Samal ajal on ümbertöötlemise tehnoloogiad üksnes Venemaal ja Prantsusmaal.

„BREST-300“ on suletud tüübi neljanda põlvkonna tuumareaktor. See võimaldab toota tuumaenergiat jäätmevabalt. Ning see on täies mõttes rahuaatom – sellise reaktori olemasolu puhul pole võimalik luua tuumarelva ehk seda tohib ka eksportida. Ning kütust selle jaoks on juba piisavalt: füüsika-matemaatika teaduste doktori A. Krjukovi sõnul on kogunenud tuumajaamade 60-aastase töötamise jooksul ümbertöötlemiseks sobivat kütust juba mitmeks sajaks aastaks.

Tomski oblasti tehas ongi mõeldud tuumajäätmete ümbertöötlemiseks spetsiaalseteks „tablettideks“, mis sobivad põletamiseks „BREST-300“ reaktoris. Kõike seda teostatakse maailmapraktikas ainulaadse projekti „Läbimurd“ raames, mille üle saab tõesti uhke olla. Kui Venemaa spetsialistide väited on õiged, siis „Läbimurd“ saab lahendada rea tähtsamaid maailmaprobleeme: alates tuumajäätmete säilitamisest kuni tuleva energiakriisini.

BaltNews.ee korrespondent sai teada, et uue põlvkonna reaktoril on seniolematu turvalisuse aste. Isegi diversioonist tekkinud kriitilise taseme avariid, mille puhul puruneb reaktori ehitis ja selle korpuse kaas, ei saa põhjustada raadioaktiivset purset, mis nõuaks elanikkonna evakueerimist.

Загрузка...