tallinn
Литва
Эстония
Латвия

Сюжеты

Tartu ülikooli professor sai Euroopa teaduse ühe hinnatuima grandi

Professor Loog on Eestist esimene, kes ERC-i teise astme grandi oma karjääri edasise arengu toetamiseks ning sünteetilise bioloogia uurimissuuna ja Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudis sünteetilise bioloogia tippkeskuse arendamiseks sai.

Tartu ülikooli molekulaarse süsteemibioloogia professor Mart Loog sai prestiižse Euroopa teadusnõukogu (ERC) pea kahe miljoni euro suuruse iseseisvuse saavutanud tippteadlase grandi. Sellega on Loog neljas eestlane, kes teadustöö tulemusel eliitgrandi Eestisse tõi.

Euroopa teadusnõukogu toetab uudse ja innovaatilise lähenemisega värskeid teaduslikke ideid uutes teadusvaldkondades. Selle eesmärgi täitmiseks annab teadusnõukogu välja nelja tüüpi grante, mille ainsaks hindamiskriteeriumiks on teaduslik tipptase.

Nii antakse välja alustava teadlase grant (Starting Grant), juba iseseisvuse saavutanud tippteadlase grant (Consolidator Grant), kogenud teadlase grant (Advanced Grant) ning grant ERC grandihoidjatele eelpool nimetatud projektidest sündinud teadustulemuste innovatsiooni- ja turupotentsiaali uurimiseks (Proof of Concept Grant).

ERC grantide näol on tegemist teadusgrantide absoluutse tipuga, millele kandideerib igal aastal tuhandeid tippteadlasi. Tartu ülikooli teadusprorektori Marco Kirmi sõnul on saadud toetus suur kiitus nii ülikoolile kui ka Eestile, sest konkurss ERC teadusgrantidele on väga suur.

Ainuüksi iseseisvuse saavutanud tippteadlase grante jagati tänavu välja 372, millest 12 tuli Ida-Euroopasse. „Kui vaadata, et bioteaduste valdkonnas jagati Ida-Euroopasse vaid viis granti, millest üks tuli Eestisse, siis näitab see ju Mart Loogi eestveetava valdkonna jõudsat arengut rahvusvahelisel areenil ning kinnitab teadlase tipptaset.“

Professor Loog on Eestist esimene, kes ERC-i teise astme grandi oma karjääri edasise arengu toetamiseks ning sünteetilise bioloogia uurimissuuna ja Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudis sünteetilise bioloogia tippkeskuse arendamiseks sai.

Loog asutas oma labori 2006. aastal peale järeldoktorantuuri California ülikoolis. Seda võimaldasid peamiselt stardigrandid Ühendkuningriikide fondist Wellcome Trust, ja USA Howard Huges Medical Institute fondist. Loogi hinnangul on saadud teise astme ERC grant tunnustus selle eest, et stardigrantide abil käivitatud uurimislabor ja –suund on edukalt ning toimivalt üles ehitatud.

Loog näeb teadusgrantides võimalust välismaale läinud Eesti teadlastele kodumaale tagasitulekuks, sest praegu on paljud uue põlvkonna teadlased välisriikides kanda kinnitamas. „Innustan kõiki teadlasi teadusgrantidele kandideerima, et enda südamelähedane uurimissuund Eestis üles ehitada. Kui püüda ja taotleda, saavad ka unistused teoks.“

Varem on ERC grandi pälvinud kolm Eesti teadlast. 2009. aastal sai alustavate teadlaste grandi Tartu ülikooli rahvusvahelise õiguse professor Lauri Mälksoo ja 2011. aastal vähibioloogia uurimisgrupi külalisprofessor Tambet Teesalu. Eksklusiivseim, kogenud teadlase grant anti 2012. aastal Eesti maaülikooli professorile Ülo Niinemetsale.

Загрузка...

Сюжеты