tallinn
Литва
Эстония
Латвия

Сюжеты

Impressum avab 2016. aasta hooaja kohtumisega tuntud vene filmirežissööri Sergei Puskepalisega

Venemaal on kena komme pühendada iga kalendriaasta mõnele tegevusvaldkonnale. 2015. aasta oli vene kirjanduse aasta, 2016. aasta kuulutati vene kino aastaks.

Nii otsustas ka rahvusvaheline meediaklubi Impressum avada 2016. aasta hooaja loomingulise kohtumisega tänapäeva ühe populaarsema vene näitleja ja lavastaja Sergei Puskepalisega. Ta räägib Tallinna publikule teemal „Kino muudab meid, et maailm saaks paremaks“. Juttu tuleb vene kinokunsti hetkeseisust ja tulevikuväljavaadetest. 1990. aastatel tõsise kriisi üle elanud vene filmikunst on nüüd tõusuteel. Tehakse rohkesti filme, igal aastal on palju debüüte, palju uusi nimesid. Seejuures kätkeb vene kino mitmete postsovetlike riikide – Gruusia, Armeenia, Ukraina, Valgevene – loomingulisi jõude. Nende sekka kuulub ka Eesti: piisab, kui nimetada Tallinna režissööri ja näitleja Andres Puustusmaa edukat tööd vene kinos.

Sergei Puskepalist teavad ja armastavad miljonid vaatajad paljude suurepäraste osatäitmiste pärast sellistes filmides nagu „Siber, Monamour“, „Metroo“, „Üheksa päeva ja üks hommik“, „Minu poiss on ingel“ ning telesarjades „Elu ja saatus“, „Öökulli karje“, „Tunnistajate kaitse“, „Apteekrid“ jt. Räägitakse, et pärast seriaali „Öökulli karje“ armusid temasse peaaegu kõik seda filmi vaadanud keerulise saatusega naised. Muide, loomult tagasihoidlik näitleja eelistab, et talle osaks saanud kuulsusele ülearu suurt tähelepanu ei pöörataks.

Küllap on see seotud sellega, et tema tee teatriellu ja filmikunsti ei kulgenud sugugi lihtsalt. Sergei Puskepalis sündis 1966. aastal Kurskis, tema isa on leedukas, ema Transnistria bulgaarlane. Rääkima õppis ta bulgaaria keeles, alles hiljem omandas vene keele oskuse. Ühe ajakirjaniku küsimusele, kas tema peres on näitlejaid, on ta vastanud irooniliselt: „Minule teadaolevat mitte. Kuid ema on rääkinud, et mu bulgaarlasest vanaisa, kes oli karjaajaja ja ajas karja Rumeeniasse, palkas ainult selliseid töölisi, kes oskasid laulda. Võib-olla tõmbab mind sellepärast kaunite kunstide poole?“

1980. aastal kolis Sergei koos perega Kurskist Saratovisse. Ta astus Saratovi teatrikooli. Pärast selle lõpetamist ei pääsenud ta aga kohe lavalaudadele, vaid läks sõjaväkke aega teenima. Seejärel töötas üle 10 aasta Saratovi noore vaataja teatris. Kõik need aastad unistas ta kuulsa vene teatrilavastaja Pjotr Fomenko juurde õppima minekust. 1990. aastate lõpul sai unistus teoks, ta astus Venemaa teatrikunsti akadeemiasse (RATI) Fomenko kursusele. Juba akadeemias õppides hakkas ta lavastama Samara teatris. Pärast kõrgkooli lõpetamist töötas lavastajana Moskvas Pjotr Fomenko teatristuudios ja Oleg Tabakovi teatristuudios.

Klubi Impressum külaline on vene, mitte ainult pealinna teatrieluga hästi kursis. Pärast Moskvat töötas ta mõnda aega Omskis. 2003. aasta mais asus Sergei Puskepalis Magnitogorski draamateatri pealavastaja ametisse, aga 2009. aastal sai temast Jaroslavli draamateatri pealavastaja. Praegu elab Puskepalis Železnovodskis, täpsemalt aga lennukites ja rongides, sest suurema osa oma ajast pühendab ta filmidele, kus ta mängib alates 2003. aastast.

Sergei Puskepalise debüüdiks kinos oli episoodiline roll Aleksei Utšiteli melodraamas „Jalutuskäik“. Filmi „Koktebel“ võtetel (2003) tutvus ta filmirežissöör Aleksei Popogrebskiga. Hiljem kutsus Popogrebski ta filmi „Lihtsad asjad“ peaossa. Sellele järgnesid peaosad Vera Storoževa melodraamas „Varsti on kevad“ ja Artjom Antonovi filmis „Veera proov“. 2010. aastal sai teoks Popogrebski ja Puskepalise ühistöö – film „Kuidas ma veetsin selle suve“ –, mida auhinnati Berliini filmifestivalil korraga kahe Hõbekaruga. Parima meesosatäitmise eest said auhinna Grigori Dobrõgin ja Sergei Puskepalis ning parima operaatoritöö eest Pavel Kostomarov. Samal aastal võitis film Londoni 54. filmifestivali peaauhinna.

Läbini loomingulise inimesena tunnistab Sergei Puskepalis avameelselt, et poliitika teda ei huvita. „Ma ei taipa sellest midagi. Ma saan aru, et praegu ei segata mind oma asjadega tegelemast, ja see on kõige tähtsam. Mingeid mu seltsimehi segatakse, nemad käivad miitingutel. Ma ei suuda süveneda poliitikute elulugudesse, nende programmidesse ja perspektiividesse – ma peaksin pooleks aastaks kõik oma tegemised sinnapaika jätma, siis saaksin vastu võtta mingi kaaluka otsuse. Ma tean, keda valida lavastusse või keda filmirolli määrata – nende otsuste eest ma vastutan. Kõik muu on minu jaoks sama hea nagu Marsi tormid.“

Avalik kohtumine näitleja ja lavastaja Sergei Puskepalisega toimub 22. jaanuaril kell 18 hotelli Tallink Spa & Conferernce Hotel konverentsisaalis (Sadama 11a, Tallinna reisisadama piirkond). Oodatud on ajakirjanikud, lavastajad, filmiprodutsendid, näitlejad, teatri- ja filmikriitikud, kooliõpetajad ja õppejõud, üliõpilased, gümnasistid ning kõik filmi- ja teatrikunsti austajad.

Üritus on tasuta, osaleda soovijad peavad end registreerima klubi Impressum veebilehel. Osalemissoove võetakse vastu ka e-posti aadressil info@impressum-club.eu.

Sergei Puskapelisele saab eelnevalt küsimusi esitada: http://www.impressum-club.eu/index.php?page=esitage-kysimus

Загрузка...

Сюжеты