tallinn
Литва
Эстония
Латвия

Сюжеты

Kuidas kaks nõukogude lendurit päästsid tuhanded Berliini elanikud

Täitus 50 aastat nõukogude ekipaaži kangelasteost, mida meenutab klassikaks kujunenud laul „Hiigelsuur taevas“.

1967. aastal sai üheks nõukogude televisiooni ja raadio hitiks laul „Hiigelsuur taevas“ (vene k „Огромное небо“) noore tõusva NSVLi estraaditähe Edita Pjehha esituses. Aga mitte kõik, kes teda kuulasid, ei kujutanud ette, et laulus kirjeldatud traagilised ja kangelaslikud sündmused toimusid ka tegelikult. Laulu „Hiigelsuur taevas“ loomise põhjuseks sai nõukogude lendurite kapten Boriss Kapustini ja vanemleitnant Juri Janovi kangelastegu täpselt pool sajandit tagasi – 6. aprillil 1966. aastal. Nad suutsid viia oma ülikaasaegse ja ülisalajase püüdurhävitaja Berliini tihedasti asustatud rajoonidest eemale ning päästa sellega tuhanded inimelud oma elude hinnaga. 

Käsk lendutõusu kohta tuli kell 15:24 ning lennujuhi arvestuste kohaselt kell 16:00 pidid lennukid jõudma Kötheni. Aga lennu kaheteistkümnendal minutil hakkas Jak-28P, mida juhtis Kapustin, järsku kiirust kaotama ja oli sunnitud laskma enda ette teise lennuki, ning seejärel ei vastanud enam üldse ei teise lennuki ega maa päringutele ning kadus.

Seda, mida ei näinud kapten Boriss Kapustini ja vanemleitnant Juri Janovi kolleegid, nägid mitmed, tol ajal neljaks sektoriks jagatud Berliini – NSVLi, USA, Suurbritannia ja Prantsuse – elanikud. Nende silme ees praktilisest kukkus tihedast pilvede kattest välja ülikiire siluetiga lennuk, mis polnud sarnane ühelegi Läänes tuntud mudelile. Täiesti helitult, sest ei töötanud ükski mootoritest, kord püüdis tõusta üles, kord kaotas järsku kõrgust. Oli näha, et piloot püüab kogu jõust taastada elu masinas, aga see kukub tungivalt ja sihikindlalt maa poole, ning üksnes ekipaaži ääretud pingutused ei lase lennukil kohe kukkuda, viies seda eluasumitest eemale. Lennuk kukkus järve, kahjustamata ühtegi maja ega võtmata ühtegi elu peale pilootide elude.

Hüvastijätule kangelaste ekipaažiga saatsid oma esindajad Saksamaa kõik linnad ja alevikud – nii suur oli sakslaste austus Kapustini ja Janovi poolt tehtu vastu. Tseremooniast võtsid osa mitte üksnes kaasteenijad ja Saksamaa Nõukogude Vägede Grupi sõjaväelased, vaid ka Suurbritannia sõjaväelased, sh šoti laskurid.

Загрузка...

Сюжеты