tallinn
Литва
Эстония
Латвия

Сюжеты

Votkinskis avati Eestisse maetud NSVLi kangelasele pühendatud mälestussammas

Teadmiste päeval avati Votkinskis mälestussammas, mis on pühendatud Nõukogude Liidu Kangelasele Boriss Smirnovile, kes suri 1949. aastal Eestis ning ta maeti Jõhvis.

1. septembril 2016. aastal osutus Votkinski linna kooli nr 5 (Udmurdi Vabariik, Venemaa) õpilastele ja pedagoogidele topelt pidulikuks. Peale pidulikku rivistust toimus koolis veel üks pidulik üritus. Õpilaste ja kõrgete külaliste kohalolekul avati mälestussammas Nõukogude Liidu Kangelasele Boriss Aleksandrovitš Smirnovile, kelle nime kannab kool, teatati BaltNews.ee’le Votkinski administratsiooni pressiteenistusest.

„24-aastasena sai see noormees Nõukogude Liidu Kangelaseks, aga läks teise ilma juba 28-aastasena. Me teame hästi, et Boriss sündis Votkisnki linnas. Peale kutsekooli lõpetamist töötas Votkinski masinaehitustehases ning aastal 1943 läks sõtta. Täna avame koos teiega Boriss Smirnovile pühendatud mälestussamba. Me mäletame alati inimesi, kes läbisid Suure Isamaasõja ja andsid meile võimaluse elada rahutaeva all,“ märkis avamisel Udmurdi Vabariigi juht Aleksandr Solovjov.

Kooli territooriumile Borssi Smironovile pühendatud büsti rajamise idee sündis Varssavi Lepingu Organisatsiooni ja Sisevägede Veteranide Liidul. Büsti lõi Iževski skulptor, Udmurdi Vabariigi teeneline kunstitegelane Pavel Medvedev.

Boriss Smirnov sündis 3. veebruaril 1921. aastal töölisperekonnas Votkinskis. Peale vabriku-tehase kutsekooli õppe lõpetamist töötas ta treialina Votkinski masinaehitustehases ja meister-juhendajana Votkinski vabriku-tehase õppekoolis nr 2. Veebruari 1943 kutsuti ta Punaarmee ridadesse. Ta osales Smolenski ja Lääne Ukraina vabastamises, Desna ja Lääne-Bugi forsseerimises. Teda autasustati Punatähe ordeni ja medaliga „Vapruse eest“ tegude eest nendes lahingutes. Osales Poola vabastamises ja Wisla forsserimises. 29. juulil 1944. aastal ületas vanemseersant Smirnovi suurtükimeeskond esimesena Wisla ja kindlustas oma positsiooni Bzhestse asula juures. Neil õnnetus hoida platsdarmi diviisi üleminekuks: suurtükimeeskond tõrjus vastase rünnakuid suurtükitule ja hiljem granaatidega, tekitades natsidele olulist kahju.

Nõukogude Liidu Ülemnõukogu Presiidiumi 21. veebruari 1945. aasta käskkirjaga anti vanemseersant Boriss Smirnovile Nõukogude Liidu Kangelase aunimetus koos autasustamisega Lenini ordeni ja Kuldtähe medaliga juhtkonna lahingülesannete eeskujuliku täitmise eest võitluses rindel saksa fašistlike vallutajate vastu ja sealjuures näidatud mehisuse ja kangelaslikkuse eest.

Peale demobilisatsiooni 1945. aastal töötas Boriss Smirnov kodumaal Votkinskis, seejärel läks teenistusse Eesti NSV Siseministeeriumisse ning elas Ahtmes tolleaegses Kohtla-Järve rajoonis. Suri 17. augustil 1949. aastal. Maetud Jõhvi.

RUS: В Воткинске открыт памятник похороненному в Эстонии Герою Советского Союза

Загрузка...