tallinn
Литва
Эстония
Латвия

Сюжеты

Venemaavastased kasutajakontod Twitteris hakkasid ootamatult kaduma: kas Lääne sponsorite rahad said otsa?

Veebikasutajad pöörasid tähelepanu kohe mitmele üsna populaarsele kasutajakontole, kes kirjutasid Venemaast paroodia ja/või solvavas võtmes, aga samas lõpetasid teadete avaldamise peale 1. jaanuari.

DarthPutinKGB, Sputnik_Not, AmbYakovenkoNot, Russia__Not, RusEmbassyNot, TipsyMilosZeman, SovietSergey kasutajakontod mitte üksnes omasid sarnaseid nimesid, jagasid teineteise tweet’e ja lõpetasid üheaegselt uute tweet’ide avaldamise, vaid on loodud umbes samal ajal – detsembrist 2015 oktoobrini 2016. Iseäranis naeruvääristasid need Venemaa tegevusi, Venemaa uudiseid, Venemaa poliitikuid ning samuti Moskvale sümpatiseerivaid Lääne avalikke tegelasi.

DarthPutinKGB – esitatud kasutajakontodest vanim ja populaarseim – registreeriti novembris 2012 ning see kogus sellest ajast üle 85 tuhande tellija. On märkimisväärne, et Twitteri administratsioon blokeeris selle kasutajakonto teadmata põhjusel 2016. aasta mai lõpus. Vaatamata asjaolule, et tol ajal oli sel vaid 45 tuhat tellijat, kajastasid seda sündmust suured lääne meediakanalid, sellised nagu Deutsche Welle, Politico, Voice of America, Guardian, Daily Beast ja paljud muud. Mõned neist isegi süüdistasid Venemaa võimusid tsensuuris.

Venemaa presidendi nõuniku ja Interneti Arengu Instituudi nõukogu esimehe German Klimenko sõnul ei pea Venemaavastaste kasutajakontode kadumine olema seotud USA presidendi valimiste tulemustega. Aga on võimalik, et tellijal lihtsalt sai nende ülalpidamiseks raha otsa peale Donald Trumpi võitu.

„Mulle tundub, et on sellised infosõjad, millele eraldatakse eelarveid eesmärgiga „liigutada“ inimesi Twitteris või Facebookis. Seejärel veendutakse, et see ei toimi ning projekt pannakse kinni,“ rääkis ta intervjuus Russia Today’le (RT).

Infoagentuuri Molnija peatoimetaja Anton Korobkov-Zemljanski ütles intervjuus RT’le, et üsna kergelt saab luua paralleeli sellega, mis toimub praegu internetis peale Donald Trumpi valimist USA presidendiks. „Väga paljud propagandaprojektid pannakse kinni või külmutatakse mõneks ajaks, sest Obama administratsioon lõpetab oma asju ning neil, kes sellistel hangetel töötasid, lõpeb finantseerimine. Või siis projektid peatatakse ajutiselt, et saada teada, milline poliitika hakkab olema uuel presidendil,“ arvab Korobkov-Zemljanski.

Tema sõnul, kui rääkida nendest, kes nimetatud kasutajakontosid otseselt haldavad, siis sagedamini on tegemist puhtalt ärilise huviga, kuigi inimesed tegelevad propagandaga.

RUS: Антироссийские аккаунты в Twitter внезапно стали исчезать: кончились деньги западных спонсоров?

Загрузка...