Venemaa keemikud mõtlesid välja ülisoodsa värviliste metallide tootmise viisi

Производство металла

Venemaal välja töötatud uus tehnoloogia võimaldab oluliselt vähendada värviliste metallide – vase, nikli ja molübdeeni – tootmise kulusid.

Venemaa Rahvusliku Uurimis- ja Tehnoloogiaülikooli MISiS teadlased-keemikud töötasid välja uue maagist vase, nikli ja molübdeeni eraldamise metoodika, mis võimaldab teha värviliste metallide tootmist kardinaalselt odavamaks, teatab RIA Novosti. Lisaks märgitakse, et uus tehnoloogia teeb tootmise keskkonnasõbralikumaks.

„Meie tehnoloogial on neli peamist eelist. Esiteks on see odavam energiakulude alandamise arvelt; teiseks on metallide eraldamise tase suurem; kolmandaks on tehnoloogia keskkonnasõbralikum väävligaasi heidistest vabanemise või nende olulise vähendamise arvelt; neljandaks on kerge viia saadavaid tooteid kaubandusliku seisukorrani,“ jutustas ajakirjanikele ülikooli Venemaa Rahvusliku Uurimis- ja Tehnoloogiaülikooli MISiS värviliste metallide õppetooli professor Aleksandr Medvedev.

Teadlase sõnul sisaldub värviliste metallide enamus kivimites väävli lahustumatute ühendite kujul, mida on üsna keeruline viia lahustuvasse vormi. Reeglina lihtsalt põletatakse maaki, mille tulemusel väävel muutub väävligaasiks, aga selle puhul tekkivad metallide oksiidid taastatakse põletamise teel metallurgiaahjudes. Sellised protsessid, mida täna Venemaal rakendatakse värviliste metallide peamise massi sulatamiseks, on väga energiakulukad ja keskkonnale kahjulikud.

Teadlased teevad ettepaneku kasutada muud maagi töötlemise metoodikat, mis võimaldab alandada tootmise energiamahutavust ja vabaneda väävli gaasiühenditest. See sisaldab kaht staadiumi: algul maak paakutakse tavalise keedusoola või kaaliumkloriidiga, aga seejärel töödeldakse põletamise saadust veega. Selle tulemusel jääb metallhüdroksiidist pulber, mida on kerge lahustada happes ja eraldada vask, nikkel või molübdeen, kasutades keemilisi ja elektrokeemilisi reaktsioone.

Kasuliku „boonusena“ sisaldab lahus vase sulatamisel veel kahte kasulikku ainet – vaskvitrioli (oluline keemiline reagent ja putukamürk) ja kaaliumisulfaati, mida saab kasutada väetisena.

Medvedevi sõnul prooviti tehnoloogiat nikli- ja vasemaakidel Venemaalt, Myanmarist ja Mongooliast ning see on juba rakendatud tootmisse. Peale selle katsetati metoodikat edukalt molübdeniidikontsentraatide ümbertöötlemiseks ning teadlased valmistuvad praegu selle kontrollimiseks tööstuslikes tingimustes.

RUS: Российские химики придумали сверхдешевый способ производства цветных металлов