Saikovski: Inimesed ei soovi olla farmatseutiliste kampaaniate rikastumise allikaks

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) soovitusel peaks immuniseerimise osakaal olema 95% ligi, kuid Eestis on see aasta-aastalt 1% võrra madalamaks kahanenud ning praeguseks on Eesti näitaja langenud 93%-ni.

Perearst Karmen Jolleri sõnul on see kriitiline piir, kus sada aastat tagasi kimbutanud haigused uuesti jõudu näitama hakkavad. Tähele tasub panna ka seda, et 60% vaktsineerimata lapsi elab  Tallinnas ning kui vaktsineerimata lapsed elavad ühes piirkonnas, siis puhkebki väike epideemia. „Lapsed jäävad haigeks ja võivad haigestuda ka need, kes on vaktsineeritud. Vaktsiin ei taga dr Jolleri sõnul kunagi 100% kaitset. Kui viirusi on liiga palju, siis see on väikese organismi jaoks liig, isegi kui laps on vaktsineeritud.”

Sotsiaaldemokraat Liina Kersna sõnul käib vaktsineerimise ümber justkui infosõda, kus vaktsineerimisvastased on selges ülekaalus. „Kui otsida internetist dokumentaalfilmi, miks on vaktsineerimine hea, siis seda ei leia. Leiab neid, mis ütlevad, miks see hea pole,” nentis ta. Tema arvates vajab riik kampaaniat, millega inimesi teavitataks vaktsineerimise olulisusest.

Aga milles teie näete probleemi põhjuseid ja millised võiks olla selle lahendamise viisid?

Valeri Saikovski, publitsist:

— Ma ei arva, et olen piisavalt asjatundlik, et kommenteerida meditsiinilist osa vaktsineerimise probleemis. Kuid ma võin proovida selgitada, miks suhtuvad mõned inimesed vaktsineerimise küsimusse skeptiliselt ega usu selle kasusse.

Igale meist mõjub väga suuresti sotsiaalmeedia. On olnud paar tõsist skandaali, mis olid seotud maailma terviseorganisatsiooni kuritarvitamisega ja mis ei leidnud ühtegi kainet selgitust. Haigused, mille inimesed on juba unustanud, hakkavad jälle inimesi kimbutama ning nendega koos tekivad ka uued. Seepärast on päris loogiline, et paljud näevad selle põhjusena inimese immuunsüsteemi nõrgenemist.

Kaasaegne meditsiin on tõenäoliselt kaotanud haiguste ravis (farmatseutiliste kampaaniate tasku huvides) mõõdutunde ja ei tunne piisavalt huvi nende haiguste tekkimise põhjuste vastu.

Võimalik vaktsineerimisest keeldumise põhjus on selles, et inimesed ei soovi olla farmatseutiliste kampaaniate rikastumise allikaks. Aga antibiootikumide kuritarvitamine ja retseptide väljakirjutamine telefoni teel annavad veel ühe põhjuse kahelda meditsiini efektiivsuses.

RUS: Валерий Сайковский: отказ от прививок — это, скорее всего, нежелание быть источником сомнительного обогащения