Lavrov: NATOs solvuti Venemaa peale Ukraina neelamise projekti läbikukkumise pärast

NATO ja Venemaa vaheliste suhete järsk jahenemine algas siis, kui sai selgeks, et liidu Ukraina neelamise projekt kukkus läbi. Sellest rääkis VFi välisminister Sergei Lavrov.

NATO-poolsed Ukraina neelamise plaanid kukkusid läbi ning nüüd üritab Põhja-Atlandi allianss vaevaliselt häälestada dialoogi Venemaaga, lausus VFi välisminister intervjuus telekanalile MIR.

„NATOlased solvusid, et nende projekt Ukraina täielikul oma mõjutsooni neelamisel ja Ukraina Põhja-Atlandi allianssi sissearvamisel ning oma Venemaa Föderatsiooni sõjalise ümberpiiramise plaanidesse Krimmi sissearvamisel – kõik need plaanid kukkusid läbi. Vaat selle objektiivse ajaloofakti peale solvumise pärast külmutasidki nad kõik selle, mis meid ühendas, sealhulgas terrorivastases võitluses. Nüüd püüavad nad taastada vestlust meiega üle kivide ja kändude, ületades sellesama agressiivse vähemuse, kes on ka Euroopa Liidus, vastupanu,“ ütles Lavrov.

Vastates küsimusele Minski kokkulepete elujõulisuse kohta, lausus Venemaa Välisministeeriumi pea, et neile pole alternatiivi. Sealjuures konstateeris ta, et Ukraina pool saboteerib nende täitmise protsessi.

„Meile teeb suurt muret see, mis toimub Minski kokkulepete täitmisega. Eelkõige Kiievi võimude sabotaaži tulemusel, mille kohta on palju näiteid. See puudutab ka poliitilise protsessi täielikku saboteerimist ning kokkupuute liinil regulaarsel alusel relvastatud provokatsioonide korraldamist, et oleks ettekäänet mitte täita nende meetmete kompleksi poliitilist osa, mis Minskis heaks kiideti. Selle kohta on ülipiisavalt fakte, sealhulgas OSCE spetsiaalse monitooringumisjoni aruannetes. Aga ühtlasi rõhutas president Putin – nagu ka kantsler Merkel, kusjuures, – et sellele kõigele vaatamata ei näe me praegu Minski kokkulepetele alternatiivi, praegu ei õnnestu arendada midagi konstruktiivsemat,“ ütles Lavrov.

Sergei Lavroviga intervjuu täisversiooni vaadake telekanalis MIR 10. mail kl 19:10, kohe peale uudiste kokkuvõttesaadet.

RUS: В НАТО обиделись на Россию из-за провала проекта поглощения Украины — Лавров