tallinn
Литва
Эстония
Латвия

Сюжеты

Klubis Impressum esineb külaline Londonist — vene poetess Lidia Grigorjeva

Klubi Impressum oktoobrikuu kohtumine on pühendatud paljurahvuselise vene kultuuri rollile ja kohale tänapäeva maailmas.

Tallinna tuleb külla tuntud vene poetess, esseist ja fotokunstnik Lidia Grigorjeva, kes on kaks aastakümmet Londonis elanud. Ta on kümmekonna luulekogumiku, värssromaani ja Gumiljovi, Ahmatova ning Skrjabini elu käsitleva dokumentaalfilmi autor. Külaline on ülemaailmse kunsti ja kultuuri akadeemia ning rahvusvahelise PEN-klubi (Pen International) liige.

Oktoobrikuu avaliku kohtumise teema on „Vene kultuur ja maailm: Londonist nähtuna“. Lidia Grigorjeva on kõige õigem inimene rääkima sellest, millist mõju on tänapäeva Euroopa kultuurile avaldanud vene kirjanikud, kunstnikud, heliloojad ja muusikud. Poetessiks ja isiksuseks on Lidia Grigorjeva sirgunud vene kirjanduse maailmas. Ta kujunemist on mõjutanud Jevgeni Jevtušenko, Bulat Okudžava, David Kugultinov, Boriss Slutski. Poetessi loomingut on tunnustatud mitme preemiaga: M. Vološini nimeline eripreemia luulekogumiku „Сновидение в саду“ eest, A. Delvigi nimeline ja rahvusvahelise festivali Vene Müüdid preemia. Ta kogumik «Небожитель“ („Taevaelanik“) kandideeris Bunini-nimelisele preemiale. Lidia Grigorjeva luuletusi on tõlgitud inglise, jaapani, prantsuse, tšehhi, slovaki, hiina, araabia ja teistesse keeltesse.

Londonisse sattus Lidia Grigorjeva juhuslikult: läks sinna oma poeedist, prosaistist ja filosoofist mehe Ravil Bukharaevi juurde, kellele pakuti tööd BBC-s. Seejuures ei arva ta siiani, et elab emigratsioonis — oma Vene passi pole ta Briti passi vastu vahetanud, kuigi oleks võinud seda teha. Käib tihti Moskvas, et olla kursis kõigega, mis Venemaal toimub, ja eelkõige sellega, mis toimub vene kirjanduse ja kultuuri maailmas.

Inglismaal veedetud aastate jooksul on Lidia Grigorjeva oma loomingu horisonte märkimisväärselt avardanud. Londonis on ta koos Venemaa televisiooniga vändanud dokumentaalfilmide tsükli: „Tsvetajeva Londonis“, „Gumiljov Londonis“, „Skrjabin Londonis“,  „Londoni staniitsa“, „Vera Pavlovna unenäod“.  Skrjabini filmi kallal töötades tutvus ta väljapaistva  õigeusutegelase metropoliit Antoni Surožskiga, kes oli helilooja emapoolne lähisugulane.

Ka on Lidia Grigorjeva kirjutanud vene ajalehtedesse esseesid, mis avaldati seejärel raamatus „Англия — страна Советов“ („Inglismaa – Nõukogude maa“). Oma värssdraamas «Русская жена английского джентльмена“ („Inglise džentelmeni vene naine“) käsitles ta ülikeerulisi protsesse, mida lihtsuse mõttes nimetatakse emigratsiooniks või integratsiooniks, mis aga  tegelikult on hinge ja mentaliteedi ümberkujundamine.

 Aastaid välismaal elanuna arvab Lidia Grigorjeva, et vene kirjandusele, kunstile ja kultuurile on tähtis mitte sulguda rahvuslikesse piiridesse, vaid tuleb julgelt väljuda rahvusvahelisele areenile. Eeskujuks peab ta oma varalahkunud meest Ravil Bukharaevit.

„Kolm kuud enne surma, oma 60 aasta juubelil, autasustati teda teenete eest inimkonna heaks ÜRO medaliga,“ räägib Lidia. „Loomingulise tegevuse horisonte saab avardada ainult siis, kui avatud on nii poliitilised kui vaimsed piirid. Võimalus elada kahes riigis on suur õnn, suur hüve.“

Lidia Grigorjeva kasutab seda võimalust aktiivselt: ta osaleb pidevalt rahvusvahelistel kirjanduslikel kohtumistel, konverentsidel, mis on pühendatud vene kirjasõnale maailma kultuurikontekstis, ja ülemaailmsetel poeesiakongressidel. Ta kuulub mitmesse rahvusvahelisse kirjandusorganisatsiooni, on paljude maade kirjanduskonkursside ja —festivalide žürii liige.

Lidia Grigorjevat peetakse tõeliselt mitmekülgseks loominguliseks isiksuseks, kelle rikkalik elukogemus on kujundanud sügavalt isikliku maailmapildi, mis kangastub autorile imetabaste sõnade ja kujunditena. Talle kuulub uue kunstižanri fotopoeesia loomise mõte. See kujutab endast sõna- ja visuaalkunsti sünteesi. Hiljuti lõpetas Lidia Grigorjeva töö oma luulekogu  «Осколки полярного льда» („Polaarjää killud“) kallal (inglise keelde tõlkis selle John Farndon). Raamat on pühendatud poetessi isale, polaarlendurile Nikolai Grigorjevile, kes hukkus kangelaslikult Arktika  jääväljadel. Sel sõjajärgsel ajal elas väike Lida vanematega Põhja-Jäämere ääres. Kogumik kandideeris  korraga neljale Briti kirjanduspreemiale.

Avalik kohtumine poetess Lidia Grigorjevaga toimub 27. oktoobril 2017 hotelli Euroopa konverentsisaalis (Paadi tänav 5 Tallinna reisisadama rajoonis NORDE CENTRUMi kõrval). Algus on kl 18.00. Sissepääs on vaba, kuid enne tuleb kindlasti klubi veebilehel www.impressum-club.eu registreeruda. Osavõtuavaldusi võetakse vastu ka elektronposti teel aadressil info@impressum-club.eu

NB! Kohtumise päeval registreerimist ei toimu.

Küsimusi saab külalisele esitada klubi Impressum leheküljel: http://www.impressum-club.eu/index.php?page=esitage-kysimus

RUS: Поэтесса из Лондона представит таллинцам свой взгляд на русскую культуру и мир («Импрессум»)

 

Загрузка...

Сюжеты