tallinn
Литва
Эстония
Латвия

Сюжеты

Venemaal leiutati ainulaadne komposiitmaterjal tatrakestadest

Kaug-Ida Föderaalse Ülikooli (KIFÜ) teadlased arendasid tatrakestadest uue keskkonnasõbralikult puhta komposiitmaterjali, mis ühendab puu ja plastiku omadusi.

Selle tootmises kasutakse polümeermatriitsina polüetüleeni tatrakestadest täidisega. Leiutis hakkab leidma laia kasutust ehitus- ja viimistlusmaterjalide, olme- ja tööstusliku kasutusega tarvete tootmises. Komposiitmaterjali näidiseid esitletakse näitusel VUZPROMEKSPO-2017, mis toimub Moskvas 13.–14. detsembril, teatas KIFÜ pressiteenistus.

Arendajad märgivad, et uue materjali ebatraditsiooniline element – tatrakestad – on taaskasutatav tooraine, mis praegu ei leia praktilist kasutamist. Venemaa on üks suurimaid tatratangude tootjaid ning selle tootmisjäägid – tatra kestad – tekivad töötlemiskohtades kompaktselt mitmete kümnete tonnide kaupa. Teadlased teevad ettepaneku teha neist termoplastide töötlemise standardseadmetel uut nõutud materjali.

„Polümeerkomposiidid lignotselluloosi (taimse) täiteainega on kaasaegne perspektiivne viimistlusmaterjal, mis ühendab endas naturaalse puu ja plastiku väärtusi,“ märkis KIFÜ Loodusteaduste Kooli keemia- ja energiasäästu tehnoloogiate baasõppetooli juhataja Vladimir Reutov.

„Komposiidil on olulised eelised puu ees: see on vastupidav niiskuse mõjule, lihtsalt töödeldav ja sobib taaskasutuseks. Toote omadused on võrreldavad välismaa analoogidega ning kõige tähtsam – see ei sisalda tehnoloogilisi lisandeid, mis on keskkonnasõbralikkuse vaatevinklist väga vastuolulised,“ lisas ta.

Arendajad märgivad, et uuest komposiitmaterjalist saab valmistada ökoloogiliselt puhtaid tooteid, mis on kasutuskindlad ning samuti vastupidavad keskkonna mõju suhtes. Materjalil on meeldiv tekstuur ja loomulik värvitoon tatrakestade loodusliku värvi arvelt.

Lisagem, et lignotselluloosi polümeersetest komposiitmaterjalidest toodete valmistamise viis on kantud andmebaasi „Venemaa 100 parimat leiutust“. Innovatsioonilise tehnoloogia autorid on KIFÜ Loodusteaduste Kooli keemia- ja energiasäästu tehnoloogiate baasõppetooli töötajad Vladimir Reutov, Ljubov Lim ja Anna Zabolotnaja. Materjalile ja selle tootmistehnoloogiale on vormistatud patendid.

RUS: В России изобрели уникальный композитный материал из шелухи гречихи

Загрузка...