tallinn
Литва
Эстония
Латвия

Сюжеты

Klubis Impressum esineb Venemaa kosmonaut Vladimir Titov

Klubi Impressum detsembrikuu külaline on kosmonaut Vladimir Titov, kes on teinud tiiru ümber meie planeedi nii Nõukogude kui Ameerika kosmoselaevadel, viibinud esimesena kaaluta olekus terve aasta, kogenud kõige keerulisemaid ja ekstreemsemaid olukordi.

Maalähedase kosmose hõivamine on tänu viimatistele vene filmidele «Время первых“ („Esimeste aeg“) ja «Салют-7» („Saluut-7“) saanud 2017. aastal plahvatusliku huvi osaliseks. Filmides on näidatud kosmonautide elu kõige keerulisemates, dramaatilisemates olukordades, kui kõige eredamalt avalduvad inimeste iseloom, mehisus, vastupidavus, moraalsed omadused. Milline oli Nõukogude kosmonautide elu tegelikult, kuidas neid orbitaallendudeks ette valmistati, milliste raskuste ja traagiliste asjaolude kokkusattumistega tuli neil kokku puutuda? Kõigest sellest räägib detsembrikuu kohtumisel klubis Impressum Tallinna külaline, kosmoselendur Vladimir Titov. Avaliku kohtumise teema on „Kosmos maa dimensioonis: kuidas ja milleks me seda vallutame“.

Üritus saab teoks juubeli künnisel — 30 aastat tagasi toimus esimene kosmoseekspeditsioon orbitaaljaama Mir, mis kestis terve aasta. Start toimus 21. detsembril 1987 ja selle ekspeditsiooni komandör oli just Vladimir Titov, klubi Impressum külaline. Ta püstitas maailmarekordi – oli Maa orbiidil 365 päeva ja 22 tundi, väljudes kolm korda avakosmosesse.

Muidugi oli see tõsine katsumus, nii füüsiline kui psühholoogiline. Kuid kosmonaut Titov pidas väärikalt vastu. Miks? Sest teda valmistati orbitaallennuks kaua ja tõsiselt ette, õpetati säilitama enesevalitsemist isegi kõige ekstreemsemates olukordades, suuri füüsilisi raskusi taluma. Sellest kõigest räägib ta ilmselt klubis Impressum toimuval kohtumisel.

Vladimir Titov on olnud kolm korda kosmosemeeskondade komandör. Ta teab oma kogemustest, mida tähendab risk orbiidil. „Erakorraline situatsioon on igale kosmonaudile tööepisood,“ räägib ta. „Kosmonautide ettevalmistamiseks on programm ja kõik läbivad kindlad etapid: üldettevalmistus, ettevalmistus grupis, ettevalmistus konkreetseks lennuks, eksperimentide detailide tundmaõppimine“.

Klubi Impressum külalisel tuli palju selliseid olukordi ette. Oli ka selliseid, kui elu rippus juuksekarva otsas. Näiteks septembris 1983 süttis Baikonuri kosmodroomil mõni sekund enne starti kanderakett, seejärel tekitasid selle sees olev petrooleum ja vedel hapnik, kokku 300 tonni, plahvatuse, mis on võimsuselt võrreldav ehk aatompommiga. Just Vladimir Titovi ja ta kolleegi Gennadi Strekalovi pidi see rakett toimetama orbiidile kosmoselaeval Sojuz 10/1. Mõni minut enne katastroofi õnnestus neil plahvatuse kohast lahkuda ja pääseda. Ja asi polnud ainult vedamises, vaid ka konstruktorite välja töötatud süsteemides, mis kosmonautide elu nii stardis kui orbiidil kindlalt kaitsesid.

Vladimir Titov sündis 1. jaanuaril 1947 väikses Sretenski linnakeses Tšitinski krais. Pärast kooli lõpetamist astus Tšernigovi  söjaväelendurite kooli, mille lõpetas 1970. aastal, saades lennundusinseneri diplomi. Enne kosmonautide rühma sattumist jõudis ta saada professionaalseks lennuinstruktoriks, õppis lendama 10 lennukitüübil ja nende modifikatsioonidel, tegi 1500 lennutundi, üle 100 langevarjuhüppe. Kosmonautide rühmas täiendas end kosmoselaevadel Sojuz ning Sojuz T ja orbitaaljaamades Saljut ning MIr lendamise ettevalmistuskursusel.

Tähelepanuväärne on see, et Vladimir Titovi võib täie õigusega pidada mitte ainult Nõukogude kosmonaudiks, vaid ka Ameerika astronaudiks. 1982. aasta sügisel alustas ta L. Johnsoni nimelises NASA keskuses Houstonis (Texase osariik, USA) ettevalmistust lennuks Ameerika kosmosesüstikul Shuttle programmi STS-60 järgi. 3. – 11. veebruarini 1995 tegi ta kosmoselennu Shuttle´il Discovery STS-63. Lennuprogramm nägi muuhulgas ette lähenemist orbitaalkompleksile Mir kuni 10 meetri kaugusele. Lend kestis 8 ööpäeva 6 tundi ja 29 minutit. Aga 29. septembrist 6. oktoobrini 1997 sooritas Vladimir Titov lennu kosmosesse Shuttle´il Atlantis STS-86. Lennu ajal põkkuti orbitaalkompleksiga Mir. 1. oktoobril 1997 väljus Vladimir Titov Shuttle´i pardalt avakosmosesse. Lend kestis 10 päeva 19 tundi ja 22 minutit.

Vladimir Titovil on palju autasusid, nende hulgas Nõukogude Liidu Kangelase kuldtäht, kaks Lenini ordenit ja Punatähe orden, Bulgaaria Georgi Dimitrovi orden, Afganistani orden Vabaduse Päike, Prantsuse Auleegioni Komandöri orden. On ka Ameerika autasud: medal U.S. Harmon Prize kosmoses viibimise kestuse maailmarekordi eest ja kaks NASA medalit „Kosmoselennu eest“. Venemaa-Ameerika koostöö kosmose valdkonnas jätkub ka praegu, hoolimata poliitiliste suhete jahenemisest. Ka sellest teemast tuleb juttu detsembrikuu kohtumisel klubis Impressum.

Üritus toimub 15. detsembril 2017 hotelli Euroopa konverentsisaalis (Paadi tänav 5, Tallinna reisisadama piirkond, NORDE CENTRUMi kõrval). Algus on kl 18.00. Sissepääs on vaba, kuid enne tuleb tingimata registreeruda klubi Impressum veebilehel http://www.impressum-club.eu Osavõtuavaldusi võetakse vastu  ka elektronposti aadressil info@impressum-club.eu

NB! Kohtumise päeval registreerimist ei toimu.

Küsimusi saab külalisele esitada klubi Impressum leheküljel: http://www.impressum-club.eu/index.php?page=esitage-kysimus

RUS: Летчик-космонавт Владимир Титов приедет в гости к таллинцам

Загрузка...

Сюжеты