tallinn
Литва
Эстония
Латвия

Сюжеты

Участники марша националистов, приуроченного к 109-й годовщине со дня рождения Степана Бандеры, во Львове
© Стрингер/РИА Новости

Krimmi pea tegi ettepaneku tunnistada ukraina natsism kuritegelikuks ideoloogiaks

Kommenteerides järjekordset Stepan Bandera sünnipäeva auks korraldatud marssi, nimetas Krimmi pea Sergei Aksjonov ukraina natsismi Ukraina riikliku ideoloogia lahutamatuks osaks ning kutsus üles tunnistama see kuritegelikuks rahvusvahelisel tasemel.

Möödunud esmaspäeval, 1. jaanuaril toimus Kiievi kesklinnas tõrvikutega marss Stepan Bandera 109. sünnipäeva puhul. Aga kokku korraldasid Bandera austajad Ukraina Rahvuspolitsei andmetel sel päeval 54 üritust riigi 20 regioonis. Neonatsistlike rongkäikude turvalisuse tagasid 1,2 tuhat politseinikku ja 730 Rahvuskaardi sõjaväelast.

Krimmi Vabariigi pea Sergei Aksjonovi arvates tunnistab Stepan Banderat ülistavate avalike ürituste läbiviimine, et natsism on kaasaegse Ukraina riikliku ideoloogia lahutamatu osa. Sellest kirjutas Aksjonov oma Facebooki leheküljel:

— Uue aasta esimene päev sai taaskord rüvetatud Bandera sünnipäeva auks korraldatud tõrvikutega rongkäikude poolt. Mida enam avalikustatakse bandeeralaste kuritegude dokumentaalseid tunnistusi, seda enam raevutsevad ukraina natsid. Ning seda enam jõupingutusi teeb Kiievi režiim selle timuka ja mõrvari mälestuse jäädvustamiseks, kes on süüdi mitme tuhande rahumeelse inimese (juutide, poolakate, venelaste, ukrainlaste, valgevenelaste ja muust rahvusest inimeste) genotsiidis.

Nagu Ukraina võimude esindajad ette kannavad, anti Bandera nimi paljudes linnades enam kui kolmekümnele tänavale, pargile, skväärile. See võim näitab järjekordselt kogu maailmale, et ukraina natsism on Ukraina riikliku ideoloogia lahutamatu osa. Babõni Jar, Volõõnia veresaun, Hatõn, Odessa, Donbass on ühe keti lülid. Selles traagilises nimekirjas võiks olla ka Krimm, kui poolsaare rahvad poleks langetanud 2014. aasta märtsi rahvahääletusel otsust taasühineda Venemaaga ning Venemaa Föderatsiooni ei oleks toetanud seda otsust. Ma arvan, et on vaja taotleda ukraina natsismi ideoloogia kuritegelikuks tunnistamist rahvusvahelisel tasemel. Aluseid on selleks enam kui piisavalt.

Meenutan, et Poola parlament tunnistas Volõõnia veresauna genotsiidiks, mille korraldasid ukraina natsionalistid poolakate vastu. Poola linnas Torunis plaanitakse avada mälestussammas, mis tuletab meelde bandeeralaste julmi tegusid. Venemaa Uurimiskomitee ning DRV ja LRV korrakaitseorganid dokumenteerivad materjale ukraina karistussalklaste sõjakuritegude kohta Donbassis. ÜRO Peaassamblee võtab viimastel aastatel regulaarselt vastu resolutsiooni võitlusest natsismi ülistamise vastu. Seda resolutsiooni toetab valdav enamus ÜRO liikmesriike. Vastu hääletavad Ukraina ja USA.

Toetan täielikult ettepanekut ukraina natsismi kuritegudele pühendatud rahvusvahelise konverentsi korraldamise kohta Krimmis, kuhu kutsutakse Donbassi vabariikide, Valgevene, Iisraeli, Poola esindajad ja samuti Ukraina antifašistid. Selle ettepaneku ütles välja hiljuti Krimmi Vabariigi Riiginõukogu esimees Vladimir Konstantinov. Rahvadiplomaatia strateegia juba tõestas oma mitteefektiivsust. Märgin, natside rongkäikude osalejate enamik katab nägusid suukorvidega (autori stiil, tegelikult „maskidega“ – tõlk.).

Nad teavad, et valdav enamus Ukraina kodanikest vihkab neid. Järelikult ei saa see trall kaua kesta. Ning varsti tuleb tehtu eest vastutada.

RUS: Глава Крыма предложил признать украинский нацизм преступной идеологией

Загрузка...