tallinn
Литва
Эстония
Латвия

Сюжеты

Скафандр космонавта
© Александр Гальперин/РИА Новости

Ameeriklased saavad kosmoses töötada Venemaal toodetud skafandrites

Venemaa kavatseb pakkuda oma toodetud skafandreid kosmonautide ja astronautide avatud kosmosesse väljumiseks rahvusvahelisest Kuu-lähedasest jaamast Deep Space Gateway. Selle prototüübiks saab viimase põlvkonna skafander Orlan, mida kasutatakse praegu Rahvusvahelises kosmosejaamas.

Venemaa lüüsimoodul Kuu-lähedase jaama Deep Space Gateway jaoks, mille loomises leppisid hiljuti kokku Roskosmos ja NASA, saab tõenäoliselt universaalseks – sellest saab väljuda nii Venemaa kui ka välismaa skafandrites. Ent Venemaa kui mooduli tootja kavatseb pakkuda seda venemaises „kosmose lahinguvarustuses“, kirjutas neljapäeval ajaleht Izvestija.

Riigikorporatsiooni Roskosmos piloteeritud programmide tegevdirektor Sergei Krikaljov arvab, et kui Venemaale on usaldatud lüüsimooduli loomine, siis peab see olema varustatud venemaiste skafandritega. Sealjuures peavad sektsiooni süsteemid olema ettevalmistatud töötamiseks ka USA skafandrites.

„Kuulüüsimoodulis, arvan, tuleb universaalne süsteem, mis võimaldab kasutada venemaiseid ja ühendriikide skafandreid. Jah, tõenäoliselt me pakume oma skafandreid kasutamiseks Kuu-lähedases jaamas. Terve mõistus ütleb, et on vaja kasutada nii seda kui teist. Sestap on tähtis vastu võtta praegu väljatöötatavad standardid, mida realiseeritakse Kuu-lähedases jaamas,“ rääkis Sergei Krikaljov ajakirjanikele.

Tema sõnul on lüüsisektsioonid Rahvusvahelises kosmosejaamas universaalsed. Venemaa moodulist Pirs ja USA lüüsikambrist Quest saab väljuda võõrastes skafandrites vastavalt: Questist – venemaistes Orlanides ja Pirsist – ühendriikide skafandrites EMU (Extravehicular Mobility Unit). Sellise võimalusega arvestati juba jaama projekteerimise etapil, kuigi kunagi seda ei kasutatud.

Teadus- ja tootmisettevõtte Zvezda (toodab Venemaa skafandreid) peakonstruktor ja peadirektor Sergei Pozdnjakov arvab, et Kuu-lähedase skafandri aluseks võib võtta Venemaa modifitseeritud skafandri Orlan, mida on erinevates variantides palju aastaid kasutanud Venemaa kosmonaudid. Ent saab minna ka mööda rahvusvahelise toote loomise teed.

„Põhimõttelisi erinevusi skafandritest, mida kasutatakse Rahvusvahelises kosmosejaamas, ei või olla. Kuu-lähedases jaamas on samasugune kaalutus. Vaevalt et Deep Space Gateway loomise tähtajaks tekivad uued, seni teadmata põhimõtted skafandrite tootmises. Sestap saab võtta aluseks lahendused, mis on Orlanis, võimalik, et massi ja hoolduse vajaduse vähendamise ning liikuvuse parandamisega. Nüüd on meil seitsmeaastane kogemus Maale maandumiseks mõeldud skafandrite kasutamisel. See on suurepärane näitaja. Samas, kui jaama hakatakse kasutama kosmonautide väljalaskmiseks Kuule, läheb ülesanne keerulisemaks. Pole vaja ette näha üksnes jalgade liikuvust, vaid lahendada ka kuutolmu probleem, mis kleepub ükskõik millistele materjalidele. Tuleb panna jalga mingid püksid, et mitte kuutolmu orbitaaljaama viia. Meil on ees terve kümnend, aga hea skafandri saab nullist teha viie aasta jooksul. Aega lahenduse valimiseks on ülipalju. Aga võib minna teist teed: võtta parimad arendused kogu maailmast ja valmistada universaalne skafander.“

Autonoomse elutalituse süsteemide spetsialist, Cyber Myonics projektijuht Valeri Muhin arvab, et Deep Space Gateway’s peab olema parima kindluse huvides mitu skafandri tüüpi.

„Ma arvan, et lihtsalt Rahvusvahelise kosmosejaama kogemuse üleviimist Deep Space Gateway’isse ei tule. Tekib hoopis teatud uus kõikide asjade kasutamise süsteem. Tõenäoliselt ei teki ka ühisskafandrit. See on vastuolus ideega, et kindlustuseks peavad olema mitme teineteisest sõltumatu varustaja lahendused. Siit jõuame järeldusele erinevate skafandrite, kuid unifitseeritud sektsiooni kohta. Tõenäoliselt ameeriklastel oleks MACES ranitsaga EMU poolt, aga meil – modifitseeritud lennuskafandrid Sokol ning samuti Orlan töötamiseks avatud kosmoses,“ rääkis ta Izvestijale.

Praeguseks hetkeks kasutatakse Rahvusvahelises kosmosejaamas kaht tüüpi skafandreid – venemaiseid Orlane ja ühendriikide EMUsid. USAs arendatakse ACES (loodud omal ajal kosmoselennukite meeskondadele) põhjal päästeskafander MACES kosmoselaevaks Orion, mis on mõeldud sealhulgas lendudeks Kuu juurde.

RUS: Американцы смогут работать в космосе в скафандрах российского производства

Загрузка...