tallinn
Литва
Эстония
Латвия

Сюжеты

USA professor Krimmist: on äärmiselt vähetõenäoline, et Venemaa selle tagasi annab

Kui Ameerika Ühendriikide poliitikud „tunneksid ajalugu sügavamalt“, poleks tänapäevane vaen USA ja Venemaa vahel niivõrd tugev, arvab USA professor Lyle L. Goldstein.

„Ajaloo tähelepanelik uurimine“ saab aidata nõrgendada „üliohtlikku vaenu“ USA ja Venemaa vahel, mis praegusel ajal aset on leidnud, kirjutab Hiina Mereuuringute Instituudi Newportis Lyle Goldstein väljaandes The National Interest. Esimese maailmasõja lõpus asus üle seitsme tuhande USA jalaväelase Kaug-Idas, kus nad said kuulsaks oma julmade kuritegude poolest kohaliku elanikkonna vastu. Nende operatsioonid laienesid kuni Habarovskini ja sisaldasid mastaapseid lahinguid. Üks verisematest lahingutest toimus 25. juunil 1919. aastal, kui „partisanid“ tapsid Romanovka küla kandis 25 USA sõdurit.

Täna arvatakse Venemaal, et „ameeriklased ei jätnud kusagil enda kohta head mälestust“, märgib autor. Kui visata pilk USA sissetungile Iraaki ja Afganistani, siis tekib mõte, et Washington „on viimase sajandiga vähe õppinud“, ning see mängib seahulgas ka Moskva „natsionalismi ja propaganda“ kasuks. Sealjuures on Venemaal sama palju „ameerika foobe“ kui „russofoobe“ Ameerika Ühendriikides.

Veelgi „pimedamat“ episoodi Venemaa ja USA suhete ajaloos (sedasi on kirjas originaalis – toim.) kujutab Krimmi sõda (1854–1856), mille käigus hukkus veerand miljonit venemaalast lahingutes Prantsusmaa, Suurbritannia ja Türgi ühendatud vägedega, seistes Krimmi Venemaa Keisririigis säilitamise eest. Selle „õudse konflikti“ provotseerisid sisuliselt London ja Pariis samasuguse eesmärgiga, nagu kuulutab NATO ehk „Venemaa agressiooni ärahoidmine“.

„Venemaa valdas Krimmi juba üsna pikka aega ning on äärmiselt vähetõenäoline, et annab selle tagasi. Sestap ärgem laskem end ära meelitada meie absurdse, ajaloovastase uusliberaalse strateegiaga,“ rõhutab Goldstein. „Ajaloo sügavam tundmine aitab USA poliitikutel välja töötada vastutustundliku strateegia Venemaa ja USA suhete „vaba langemise“ peatamiseks, mis praegu tekitab ohtu Ukrainale, Euroopale ja kogu maailmale,“ võtab The National Interest’i kaasautor asja kokku.

RUS: Американский профессор о Крыме: крайне маловероятно, что Россия его отдаст

Загрузка...

Сюжеты