tallinn
Литва
Эстония
Латвия

Сюжеты

Блокпост российских миротворцев в Приднестровье
© Сергей Кузнецов/РИА Новости

Moldovas tahetakse esitada Venemaale arve «okupatsiooni» eest

Moldova parlamendi pea Andrian Candu süüdistas Venemaad rahvusvahelise õiguse normide rikkumises ning teatas kavatsusest nõuda Moskvalt miljardeid dollareid Transnistria „okupeerimise“ eest.

Moldova parlamendi spiiker Andrian Candu lausus, et Chișinău kavatseb nõuda Moskvalt miljardeid dollareid Transnistria „okupeerimise“ eest, teatab Life.ru. Läti väljaandele Latvijas Avize antud intervjuus nimetas poliitik Venemaa rahuvalvajaid regioonis „okupatsioonijõududeks“ ja süüdistas Moskvat rahvusvahelise õiguse normide rikkumises.

„Venemaa sõjaüksused on oht julgeolekule, sest see on ebaseaduslik sõjaline kohalolek, selline nagu Venemaa armee viibimine Abhaasias, Lõuna-Osseetias ja Ida-Ukrainas,“ lausus Candu, väljendades lootust, et ÜRO olukorda sekkub.

Tema sõnul kavatseb Moldova palgata rahvusvahelise juriidilise firma arvutamaks kaotuste mahtu Venemaa viibimise tagajärjel Transnistrias 25 aasta vältel. Samal ajal põikles ta kõrvale otsesest vastusest küsimusele selle kohta, kas Chișinău hakkab nõudma rahalist hüvitist ka „nõukogude okupatsiooni“ eest. Candu sõnul ei ole Moldova avalikkus selleks valmis. Ent ta ei välistanud, et kunagi luuakse ka selline komisjon: „Me ei saa süüdistada kõiges nõukogude okupatsiooni.  <…> Võib-olla me kunagi loome sellise komisjoni, et hüvitist arvutada.“

Parlamendi spiiker lisas, et erinevalt riigi presidendist Igor Dodonist, näeb ta Moldova partneritena ELi ja Ameerika Ühendriike.

Märkigem, et veel enne NSVLi lagunemist Transnistria, mille elanikest 60% on venelased ja ukrainlased, nõudis Moldova koosseisust väljaastumist. Peale Chișinău ebaõnnestunud katset säilitada riigi terviklikkus jõuga 1992. aastal sai regioon faktiliselt Moldova võimudele mittealluvaks territooriumiks.

RUS: В Молдавии хотят выставить России счёт за «оккупацию»

Загрузка...

Сюжеты