tallinn
Литва
Эстония
Латвия

Сюжеты

Олег Беседин
© Юлия Калинина

Oleg Besedin: reaalses meedias ei saa olla tasuta teavet

Kommerts- või riigimeedia – vahet pole, kui kõne all on tasumine teabele ligipääsu eest. See on dokumentaalfilmide režissööri Oleg Besedini seisukoht.

Populaarne Eesti väljaanne Postimees pakkus teatud aega oma internetiportaali lugejatele kõiki materjale lugeda tasuta. Ent uue aasta saabumisega on osa materjalidest taaskord kättesaadav üksnes peale tasu maksmist. Mis Te arvate, kui põhjendatud on selline praktika, kus internetiressursid piiravad tasuta ligipääsu teatud publikatsioonidele? Oma arvamust jagas BaltNews Eestile kuulus dokumentaalfilmide režissöör Oleg Besedin:

— Muidugi artiklid võivad olla tasulised. Sest see inimene, kes on valmis maksma artikli eest, saab ka teenida selle pealt – teenida teabe pealt. Teave on erinev: hariv, informatsiooniline või meelelahutuslik. Niisiis, kui inimene midagi soetab, siis ta saab ise tänu sellele midagi teenida. Kui rääkida uudistest, kas need peavad olema tasulised, siis siin saab pöörduda ükskõik millise väljaande teisele, majanduskoostisosale. Kui need on äristruktuurid, siis nad kulutavad hiilgesuuri rahasid uudiste peale. Sest uudised on kõige kallim toode. Sest lõpptoote loomisele kulub ajakirjanike töö. Ent kui rääkida televisioonist, siis nimelt uudiste ajal on kõige kallim reklaamiaeg.

Näiteks on Postimehe ja Delfi kõik uudised esimestel lehekülgedel ümbritsetud reklaamiga. Igal juhul, kui meie neid uudiseid avame ja tasuta loeme, saab väljaanne raha reklaamiandjalt. Mida rohkem on huvitavaid uudiseid, sest rohkem tuleb reklaami. Väljaanne hakkab rikastuma sellele vastavalt. Sealjuures väljaandel on võimalus teenida reklaami ja tasuliste artiklite pealt.

Kui käsitleda riiklikke avalik-õiguslikke meediakanaleid, siis meie, võib-olla kaudselt, aga siiski, tasume nende eest. Selliste avalik-õiguslike meediakanalite nagu näiteks ERR töö eest tasume meie oma maksudega. ERRi eelarve on hiigelsuur! Selle struktuuri tööle kulub umbes 100 000 eurot päevas. Ning ERRi tööle kuulub isegi rohkem vahendeid kui Pervõi Baltiiski Kanalis (PBK). PBK eest me maksame operaatorile, kes omakorda maksab õiguste valdajale Riiga. Lisaks on PBKl kaks suurt sissetulekuallikat – see on oma telekanali müük otse televaatajale ja reklaamiaja müük sellesse telekanalisse. Sestap müüakse siin toodet kaks korda. Ning ka siin me ostame kaudselt ka reklaami.

Ülaltoodust saab järeldada, et reaalses meedias ei ole tasuta teavet. Lugeja või vaataja, otseselt või kaudselt, igal juhul tasub teabe eest.

RUS: Олег Беседин: бесплатной информации в реальных СМИ не бывает

Загрузка...

Сюжеты