tallinn
Литва
Эстония
Латвия

Сюжеты

Vsevolod Jürgenson: Heitlus müütilise pensionisambaga

Eesti poliitilisel maastikul olelusvõitlust pidava IRL-i praegune käilakuju Seeder, on keerulises olukorras. Pole lihtne säilitada liidripositsiooni erakonnas, kus ambitsioonikatel parteikaaslastel tekivad üha suuremad kahtlused esimehe suutlikkuses, avalikkuse usalduslimiidi ammendanud ja viimastel valimistel patuga pooleks künnise ületanud erakond tagasi tõsiseltvõetavate poliitiliste jõudude hulka tuua.  Sestap püüab Seeder kasutada iga võimalust end tunnustatud arvamusliidrite hulka nihutada. Tuleb tunnistada, et see on töökal mulgil ka õnnestunud ning mitmed väljaanded trükivad meeleldi tema mahlakast sõnavarast vürtsitatud lugusid ning tsiteerivad IRL-i esimehe mõtteid.

Ent kõik ei saa alati minna nii nagu roosades unelmates soovime ning vahel lähevad asjad lihtsalt nihu. Seederi võitlus teise pensionisamba vastu, on sellest hea näide.

Arvelauaga 21. sajandisse

Enamuses riikides on lisaks solidaarsele pensionisüsteemile kasutusel kohustusliku ja vabatahtliku kogumispension. Erand pole ka Eesti. Meie kolmeastmelist pensionisüsteemi võib muidugi kritiseerida. Jah, solidaarsest ühiskassast makstav eakapalk võiks kindlasti olla kopsakam, ent jäägem siiski realistideks, Eesti pensionid vastavad riigi võimalustele ning rohkemaks pole meie saja aastane kodumaa hetkel suuteline. Selleks, et vanaduses paremini endaga toime tulla, ongi kogumispension, kuhu on igal töötaval inimesel võimalik koguda sääste ning mille teise sambasse teeb sissemakseid ka riik. Pensionifondid paigutavad raha likviidsetesse rahandusinstrumentidesse, minimeerides seeläbi inflatsiooni mõju. Igati loogiline ja arusaadav. Ent IRL-i esimehele on taoline pensionikorraldus hakanud ühtäkki närvidele käima ning ta kuulutab riigi sissemaksed teise sambasse raiskamiseks ning kogumispenisonid finantsasutuste vandenõuks, kergeusklikelt kodanikelt ja liig liberaalselt riigilt raha väljameelitamiseks. Postimehes ilmunud arvamusloos „Kellele pension, kellele sammas“, paneb Seeder kahtluse alla kogu pangandus- ja rahandussüsteemi, lahates teemat otsekui arvelauaga superraali vastu võitlev Kalevipoeg.

„Kui tõsiselt võetavaks saab pidada lootust pakkuda teise samba pensionidena inimesele pikaajalist usaldusväärset finantssuhet? Ka kuuekümne aasta perspektiivis. Too ainult raha panka ja paiguta fondidesse teenima! No peab ikka usk olema! Või hoopis riiklik kelmus ja kollektiivne rumalus? Või pikaajalise suhte asendamatu väärtuse – sisetundest lähtuva usalduse – asendamine kohustusega usaldada? Riigiusuga?“ pahandab Seeder. Siit kaugemale pole enam kusagile minna. Artikli autor tahab meile selgitada, et Eesti pensionifonde ja pangandust pole põhjust usaldada ning pensionisambasse tehtud sisemaksed on põletatud raha. Kahtluse alla pannakse ka riigi vastutustundlikkus kodanike tuleviku kindlustamisel. Kõik kogumispensioniga seonduv on seega pettus ja tagasi pole fondidele usaldatud rahast midagi saada.

Tehke lapsi ja hoidke raha sukasääres

Autor läheb aga veelgi kaugemale, süüdistades kogumispensioni süsteemi sündivuse vähenemises ja negatiivses iibes. „Kohustuslik pensionikindlustus asendab eakate eest hoolitsemise kohustusliku finantsskeemiga, kuhu peavad investeerima inimesed siis, kui nad on veel tööealised. Selline filosoofia annab ühiskonnale vale orientatsiooni, et lapsed on asendatavad fondidega ja pereväärtused on kaasaegset ühiskonda pärssiv igand ning inimene peab rajama oma tuleviku individualistlikel alustel. Tulemuseks on, et ühiskond ei teadvusta lapsi turvalise vanaduspõlve garantiina,“ kuulutab Seeder. Ainus võimalus endale ka tulevikus talutavat äraelamist kindlustada on soetada võimalikult palju lapsi, kinnitab ta. Kogumispensionist tuleb loobuda, kohustuslik kogumissammas teha vabatahtlikuks ning riigil lõpetada sissemaksed kogumispensioni teise sambasse.

Ühiskonnas ei tohiks segadust külvata

Pole selge, kas pensionifondide boikoteerimine ja teise samba riigipoolsete sissemaksete lõpetamine on IRL-i seisukoht, või väljendab see pelgalt Seederi enda uitmõtteid. Üks on aga kindel, sellised avaldusteed külvavad ebakindlust ja usaldamatust nii riigi kui fiskaalsüsteemi vastu ning see pole kindlasti Eesti huvides.

Reservi kogumine ja tulevikuks säästmine on olnud rahvale omane läbi aegade. Lapsed on rikkus, ent me ei saa oma tulevikku jätta vaid nende kaela. Midagi tuleb ikka endal ka korjata ning talletada, ja selleks on parim ning kestlikum võimalus pensioni teine ja kolmas sammas. Ei maksa ajada häma pensionifondide vastutustundetust käitumisest ja halbadest rahapaigutustest. Fondide tööd reguleerivad seadused, neid kontrollib finantsjärelvalve, fondihaldurid pole põhulõuad, kes meilt raha välja petavad, vaid hea haridusega vastutustundlikud asjatundjad, kes suudavad meie raha väärtust sootuks paremini säilitada, kui me ise seda Seederi soovituse kohaselt sukasääres hoides. Ning mis puudutab riigi osalust teises pensionisambas, siis on tegemist inimesi säästmiseharjumise toetamisega, mis on kindel investeering tulevikku, mitte raiskamine, nagu IRL-i esimees väidab.

Jätkem inimestele võimalus enda tulevikku investeerida ja riigile võimalus säästjaid omalt poolt premeerida! Jätkem pensionisüsteemi alused rahule, sest inimesed vajavad kindlust ning teadmist, et nende poolt kogutu säilib! Ei maksa pidevalt kollitada ning hirmutada, kui kehvalt me pensionipõlves elama hakkame! Paanika ja segaduse külvamine pole riigimehelik. Uskugem Eestisse!

Vsevolod Jürgenson, Mustamäe linnaosakogu liige.

Загрузка...