tallinn
Литва
Эстония
Латвия

Сюжеты

Газопровод «Северный поток-2»
© Сергей Гунеев/РИА Новости

Arvamus: Nord Stream 2st eesti moodi ehk Arutlus «lahkhelide ja vankumise» taustal

Soomlased ei soovi NATOsse, tšehhid jälle valisid Zemani, poolakad kriminaliseerisid banderalaste kuritegude eitamise ning Bandera austajad ise panid Eesti offshore-riikide nimekirja, kust kohe ka eemaldasid. Lisaks vist Suurbritannia ei tee nalja oma Euroopa Liidust väljaastumisega.

Millest siis rääkida Eesti geopoliitika titaanidel? Noh, muidugi, Euroopa ühtsusest võitluses „Venemaa ohu“ vastu. Ka ettekääne on olemas, isegi mitte üks – Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees arutati Nord Stream 2te, kus Angela Merkel vaevalt et ei „teinud peapesu“ poolakatele ehitamisele vastu hakkamise eest, ning ka õues on külm ehk sõna „põhja“ on äärmiselt päevakohane. Ent eesti eksperdid loomulikult arvustasid ehitamist ning neid kuulati loomulikult tähelepanelikult ära. Ei, tõesti, kuulati tähelepanelikult ära. Tõenäoliselt keegi isegi ei puhkenud naerma, kui Eesti delegatsiooni liige Tiit Terik rääkis, et: „Kuivõrd toru kulgeb mööda mere põhja meile väga lähedal, siis on see ka julgeolekurisk – teoreetiliselt võib toru kaitsmise ettekäändel meie vetesse tulla tehnikaga, mis pole sugugi Eesti julgeoleku huvides.“

Teoreetiliselt muidugi võib. Ent praktiliselt on otseses läheduses Eestile Venemaa. Sedasi on välja kujunenud, et ta asub seal, kus asub, ning sellega ei saa midagi teha, isegi kui see ajalooliselt eriti ei vasta mõne eestlase ettekujutustele riigi julgeoleku kohta. Selle taustal ei saa tajuda üldse muigeta USA riigisekretäri Tillersoni avaldust sellest, et Nord Stream 2 on oht Euroopa julgeolekule. Eestist vähemalt läheb gaasijuhe mööda, aga mis asja on sellega ameeriklastel? Samas ameeriklastel on asja kõigega, mis toimub maailmas seda teavad üldiselt kõik.

Nii või teisiti ehitatakse Nord Stream 2 ära. Tõenäoliselt toimub see oodatust veidi hiljem, mis võimaldab rääkida mõnda aega „energeetilise sõltumatuse“ pooldajate koalitsiooni „võidust“. Ilmsete „lahkhelide ja vankumise“ taustal ELis endas on „energeetiline julgeolek“ võib-olla ainus enam-vähem oluline ajend rääkida „ühtsusest“. Isegi sanktsioone pikendatakse kuidagi täiesti särata.

On ilmne, et teise Nord Streami peamiseks „ohvriks“ saab mitte Euroopa Liidu liikmesriik, kuigi riik, kes vägagi pürgib „eurointegratsiooni“ poole. On ilmne, et Euroopa suurimate majanduste poliitilised liidrid ei tahakski väga võimaldada olukorda, mil Ukrainal kaob tõenäoliselt ainus majanduslik trump. Ent ei tahakski eriti lahendada eksisteerivat oma majanduslike huvide ja terve mõistuse vahelist vasturääkivust „enda arvelt“. Sestap tõenäoliselt hakkavad sakslased metoodiliselt „kaitset läbi suruma“ nii riigi sees kui ka üleüldse ELis. Esimesi samme selles suunas juba tehakse. Üsna kindlaid samme, tuleb märkida. Lisaks veel see külm Siberist üle terve Ida-Euroopa. Putini kliimarelv jätkab tulistamist „valdkonniti“…

Nord Streami ehitatakse Venemaa, Saksamaa, Taani, Rootsi ja Soome territoriaalvetes.

Autor — Maksim Novoselski.

RUS: Мнение: про Nord Stream 2 по-эстонски, или Обсуждение на фоне «разброда и шатания»

Загрузка...