tallinn
Литва
Эстония
Латвия

Сюжеты

Лондон Темза
© BaltNews.ee

Arvamus: brittide veidrast uuringust Baltimaade venelaste kohta

Kui aus olla, siis Suurbritannia valitsuse tellitud vene rahvusest eestimaalasi uuriv uuring on sarnane igivana vene „rips-raps“ meetodi järgi tehtud haltuuraga. Kahjuliku haltuuraga, millel on omad, sotsioloogiasse üldse mittepuutuvad meetodid.

Ent kuna Suurbritannia uuring on salastatud ning meediasse lekkinud informatsioon võib olla mittetäielik, ebatäpne ning uuringuga üldse mitte seotud, siis kõik võib olla mitte väga halb. Mõnedes meediakanalites avaldatud teesid võib jagada kahte gruppi. Esimeses on teesid, mis teeks au isegi Kapten Ilmsusele. Näiteks eriti väärt „venelasest eestimaalane armastab Venemaad“. Veider, et mitte Suurbritanniat või Burundit näiteks, eks ju?

Teises grupis on avameelselt „karikatuursed“ teesid, selline tunne, et autorid „kohandasid“ oma „tööd“ enne kirjutatud „šabloonile“. Selline „alati rahulolematu“, „tobuke“, „Loll Ivan“. Ei noh, kas tõesti „kiidab Venemaa valitsust“? Aga milliseid ministreid kõige rohkem kiidab, „uurijad“? Lihtne venelasest eestimaalane tõenäoliselt meenutab ehk ainult Šoigut või Venemaa peaministrit. Kusjuures ma väga sügavalt kahtlen, et ta kiidab peaministrit.

Noh, aga olgu peale, kõik võib olla. Seda enam, et teesid „esimesed grupist“ veidi „siluvad“ hämmingut materjalist „üldiselt“. Ent kõike „rikuvad“ Odnoklassniki. Ma lugesin väiteni „Odnoklassniki ja Vkontakte on Lääne analoogidest oluliselt populaarsemad“ ja „juhe jooksis kokku“. Suurbritannia valitsus, ma ei tea, kellelt te tellisite selle uuringu, aga minu nõuanne teile on – ärge nendelt inimestelt enam midagi tellige. Tundub, et te saite, kuidas öelda pehmemalt, väga tugevasti petta. Asi ei ole isegi „Odnoklassniki Lääne analoogides“ ja nende populaarsuses. Sellel „nišitootel“ lihtsalt polegi üle maailma kuulsaid otseseid analooge.

Asi on selles, et tänaseks on seesama Vkontakte põhimõtteliselt populaarsem sestsamast Twitterist maailma, ma rõhutan, maailma mastaabis. See on kõige populaarsem sotsiaalvõrgustik Euroopas ning üks enam populaarsemaid saite maailmas. Jah, jääb Facebookile alla, ent ennetab teisi „Lääne analooge“.

Sestap võin üksnes tulla tagasi küsimuse juurde – aga milline tulemus sobiks teile? Noh, oletagem, ma kuulan muusikat Vkontakte’s, vaatan miime Twitteris ning uudiseid saan teada Facebookist. Kuivõrd olen siis „sotsiaalselt passiivne“ ja „pole eluga rahul“?

Ei kao tülgastav tunne, et see „sissevise“ pidi algselt looma püsikindla assotsiatsioonide rea ja illusiooni mõistete „sotsiaalne passiivsus“, „madal sissetulek“, „eluga rahulolematus“ ja „Venemaa meedia“, „Venemaa sotsiaalvõrgustike“, „Tänapäeva Venemaaga“ (kuhu siis temata!) omavahelisest seosest. Ning kohe pärast seda kõike „armastada Venemaad, suhtuda positiivselt Putinisse“ ja kirsiks tordile – „arvab, et riigil, kus ta elab, oleks parem Venemaa koosseisus“.

See on otsene manipulatsioon – luuakse püsiv stereotüüp. Kui sa „istud Vkontakte’s“, siis sina oled tõenäoliselt „sotsiaalselt passiivne“. Aga need, kes ripuvad Facebookis, on viimane kui üks „sotsiaalselt aktiivsed“, jah.

Autor — Maksim Novoselski

RUS: Мнение: про странное исследование британцами русских Прибалтики

Загрузка...

Сюжеты