tallinn
Литва
Эстония
Латвия

Сюжеты

Совместная пресс-конференция Президента СССР Михаила Горбачева и Президента США Джорджа Буша (слева).
© Юрий Абрамочкин/РИА Новости

«Ei ühtegi tolli ida poole»: Lääne lubadused NATO mittelaiendamise kohta on dokumentidega kinnitatud

Kuulus lubadus, mille andis USA riigisekretär James Baker kohtumisel NSVLi juhiga Mihhail Gorbatšoviga, sellest, et NATO ei liigu „Ei ühtegi tolli ida poole“ (inglise k „not one inch eastward“) ei olnud ainus selline. Seda tunnistavad George Washingtoni nimelise Ülikooli Rahvusjulgeoleku Arhiivis avaldatud dokumendid, millelt võeti salastatus.

Kas Lääne riikide juhid andsid läbirääkimiste ajal NSVLi presidendi Mihhail Gorbatšoviga garantii NATO sõjalise bloki Idasse mittelaiendamise kohta? Praegu väidetakse Läänes, et mingeid garantiisid pole antud. Ent Moskvas ollakse veendunud vastupidises. Venemaa president Vladimir Putin ütles USA filmidokumentalistile Oliver Stone’ile antud intervjuus: „Kui otsustati küsimus Saksamaa ühinemise ja nõukogude vägede Ida-Euroopast väljaviimise kohta, siis ametiisikud nii USAs kui ka NATO peasekretär, kõik rääkisid, et Nõukogude Liit võib olla kindel ühes, et NATO idapiiri ei lükata kaugemale kui tollepäevane Saksamaa Demokraatliku Vabariigi idapiir.“

Putini sõnul ei fikseeritud seda paberil.

„See on viga juba Gorbatšovi poolt. Poliitikas tuleb asjad fikseerida. Isegi fikseeritud asju rikutakse sageli. Ent tema lihtsalt vestles ja otsustas, et kõik on sellega lõppenud. See pole nii,“ ütles Venemaa juht.

Venemaa presidendi hinnangut kinnitab dokumentaalne artikkel, mille valmistas ette George Washingtoni nimelise Ülikooli Rahvusjulgeoleku Arhiiv (National Security Archive at George Washington University). Tõlke vene keelde avaldas oma veebilehel fond Ajalooline Mälu. Tutvuda sellega saab SIIN. Inglise keelest vene keelde tõlkisid Natalja Aleksejeva ja Sergei Aleksejev.

Dokumentidest selgub, et ajavahemikul 1990. aasta algusest ja kogu 1991. aasta vältel tõstatasid väga paljud riigijuhid Kesk- ja Ida-Euroopa riikide NATOs liikmelisuse küsimuse ja jätkuvalt esinesid sarnase laiendamise vastu, et aastal 1990 toimunud arutelud NATO asjus kontekstis Saksamaa ühinemisega ei olnud seotud üksnes Ida-Saksamaa territooriumi staatuse küsimusega, ning et aja jooksul NSVLi (aga ajapikku – Venemaa) poolt laekunud pretensioonid nende NATO poolt eksitusse viimise kohta said dokumenteeritud tol ajal kirjalikult ametikirjades ja telefonikõnede stenogrammides kõige kõrgemal tasemel.

Avaldatud dokumentides, millelt võeti salastatus, mainitakse NATOt puudutavaid julgeoleku garantiisid, mille sai nõukogude juhtkond sellistelt juhtidelt nagu Baker, Bush, Genscher, Kohl, Gates, Mitterrand, Thatcher, Hurd, Major ja Woerner.

RUS: «На восток ни на пядь»: обещания Запада о нерасширении НАТО подтверждены документами

Загрузка...

Сюжеты