tallinn
Литва
Эстония
Латвия

Сюжеты

Taevast maale: Moskva vastus võib peatada USA lennutööstuse

Moskva kõige karmimad vastusanktsioonid on võimalikud USA lennukitööstuse ja raketitootmise suhtes. Venemaa parlamendi liikmete käes on faktiliselt lennukitööstuse maailmahiidlase – Boeing korporatsiooni – tulevik.

Venemaa Riigiduumale anti üle USA ja nende liitlaste Venemaa-vastasele poliitikale vastutegevusteks mõeldud seaduseelnõu. Tehakse ettepanek kehtestada keeld USA kaupade ja teenuste impordile. Peale selle on võimalikud koostöö piirangud kõrgetehnoloogilistes valdkondades – tuuma-, kosmose- ja lennukitööstuses. Rahvasaadikud käsitlevad seaduseelnõud lähiistungil, mis toimub 8. mail, teatas RIA Novosti.

Moskva kõige karmimad vastusanktsioonid on võimalikud lennukitööstuse- ja raketiehituse suhtes. Teatavasti paigaldatakse USA Atlas-V rakettide esimestesse astmetesse mootoreid RD-180, mida valmistab teadus-tootmisühing Energomaš. Rakette käivitab – sealhulgas NASA ja USA Kaitseministeeriumi huvides – erakompanii Lockheed Martin. Keeld Venemaa raketimootorite tarnetele loob tõsised probleemid USA kosmoseprogrammide elluviimiseks. Venemaa parlamendi liikmete käes on faktiliselt ka lennukiehituse maailma hiiglase – The Boeing Company – tulevik. Föderatsiooni Nõukogu eelarve komitee esimees Sergei Rjabuhin teatas RIA Novostile, et USA Venemaa-vastasele poliitikale vastumeetmete seaduse vastuvõtmise puhul peatab Moskva titaani müügi ookeani taha.

„Haruldaste muldmetallide, mida Venemaa tarnib USAsse, hulgas on titaan, mis on vajalik Boeingite tootmise tehnoloogitsükliks,“ seletas senaator.

Idee pole uus. Mullu sügisel valmistati Riigiduumas seaduseelnõu, mis sätestas embargo titaani ekspordile Ameerika Ühendriikidesse. Peaaegu 90% sellest metallist saab Poliitilise ja Sõjaanalüüsi Instituudi Sõjaprognoosimise Keskuse Anatoli Tsõganoki hinnangul Boeing Venemaalt.

„Mõistagi on korporatsiooni ladudes titaani varud. Neid jätkub umbes kolmeks kuuks. Aga mis saab edasi?“ esitab ekspert retoorilise küsimuse.

Tehakse ettepanek peale titaani tarnimise keelustada ka rea teistest haruldastest muldmetallidest toodete ja seadmete tarnimine USAsse. See võib olla kriitiline USA majanduse jaoks, mis sõltub 100% skandiumi, 99% – galliumi, 91% – vismuti ja 85% – antimoni impordist.

RUS: С небес на землю: ответ Москвы может остановить авиапром США

Загрузка...