tallinn
Литва
Эстония
Латвия

Сюжеты

Из Таллина в Москву поездом
© А.Корнилов

Eesti sotsiaaldemokraadist Juskest ja teda häirivast vene keelest

Eesti poliitik ja ajaloolane Jaak Juske, kes on Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni aseesimees Tallinna Linnavolikogus, rääkis Facebookis, et teda häirib Tallinna Balti jaama kõlaritest kostuv venekeelne teadustamine. Ta nimetas seda Eesti peamises raudteejaamas kostuvat venekeelset kõnet „mürareostuseks“.

Olles „piirkonna elanikest üpris väikese osa“ (umbes üks neljandik riigi elanikkonnast ja umbes pool Tallinna elanikkonnast) esindaja, ei saa jätta kommenteerimata sotsiaaldemokraadi Jaak Juske – keda häirib Balti jaama kõlaritest kostuv venekeelne teadustamine – postitust Facebookis. Nii väga häirib, et ta on valmis kuulama linnalähirongide sõiduplaani teateid inglise keeles, ent peaasi – mitte vene keeles. Iga päev ju otsivad elektrirongi „Tallinn – Aegviidu – Tallinn“ Suurbritannia ja USA kodanike rahvahulgad. Lõppude lõpuks tuleb sellele lõpp teha.

Esimene, mis torkab silma, kui sirvida selle kodaniku Facebooki, on tema kaasatus sotsiaalvõrgustikesse. Ausõna, isegi Baltnews.ee portaalis tekib mõni päev vähem uudiseid ja lühiartikleid kui postitusi Juske blogis. Selline tunne on, et see blogi on kooli mitte kõige edukama sotsiaalvõrgustike fänni, kel pole hobi ega eraelu, oma. Mitte Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpetaja oma. Mis on ju natuke Eesti eliitgümnaasium. Kooli juhtkonna asemel kontrolliksin – järsku kirjutab ta uut positust otse tundides. Noh, nendes, kus ta idee kohaselt peab õpetama ajalugu.

Muus sarnaneb blogi teiste eredalt väljendatud nõukogude vastase suunitlusega blogide ülejäänud sajaga. Noh, see on ju isikublogi, Jaak Juske võib kirjutada blogis kõike, mis tal pähe tuleb, kui see ei ole Facebooki reeglitega vastuolus. Ent Gustav Adolfi Gümnaasiumi ajaloo õpetaja juba ei või kirjutada mida iganes. Kuna mõnede oma väljaütlemistega võib ta Eesti eliitgümnaasiumile „jalga ette panna“. Ent see on ajalooõpetaja Juske, Gustav Adolfi Gümnaasiumi juhtkonna ja õpilaste vanemate asi.

Ent kodanik Juske on lisaks ka Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni aseesimees Tallinna Linnavolikogus. Ehk parlamendi erakonna esindaja. Erakonna, mis sageli positsioneerib end erakonnana, mis väljendab kõigi eestimaalaste huve. Aga see on, nagu öeldakse, avalik asi.

Tahaks küsida erakonna esimehelt Jevgeni Ossinovskilt, kes nii väga muretseb 2019. aasta valimiste pärast, et isegi kavatseb lahkuda tervise- ja tööministri ametipostilt: kas see ongi sotsiaaldemokraatide uus strateegia, millest te plaanite mõelda? Siis on see äärmiselt sant strateegia, ütlen ma teile ausalt, Evgeni Millionerovitš. 

Mitte seepärast, et see ei meeldi mulle isiklikult, kuigi mulle ei meeldi ükskõik millised algatused, mis võivad inimestele kahju tekitada. Ei maksa unustada, et Eestis, peale visade 30–40-aastaste venelaste ja noorte inimeste on veel ka pensionärid, kelle hulgas on väga eakad inimesed. Vaid seepärast, et mittemõõdukas patriotism on juba „saduldatud“ kolme parlamendierakonna – paremkonservatiivide, reformistide ja IRL – poolt. Seal on isegi juba kolmas liigne, ent teie ronite neljandaks.

Noh, ei hääleta inimene, keda, nagu ajalooõpetaja Jusket, häirib vene keel, erakonna poolt, mille esimehe perekonnanimi Ossinovski. Ei hääleta. Ning… vaadake tähelepanelikumalt oma erakonnakaaslast, Jevgeni. Sest ajal, kui teie nagu Lenin onnis, hakkate mõtlema erakonna strateegiast, toimub teie erakonnas paleepööre.

Erakonna juhi vene perekonnanime vahetamisega inglise perenime vastu. Miks mitte? Perekonnanimi Ossinovski võib ju häirida, seda enam, et see kordub väga sageli. Või pole millegi üle muretseda ning „kõik on kokku lepitud, isa poolt kõige eest tasutud“?

Autor: Juri Lisitsõn

RUS: Про эстонского социал-демократа Юске и раздражающий его русский язык

Загрузка...

Сюжеты