tallinn
Литва
Эстония
Латвия

Сюжеты

Repliik: e-hääletamisest ja «Eesti ametnike julgusest»

Endine president Ilves ütles ootamatult targa mõtte. Tõenäoliselt tulevad viimased päevad. Ta ei öelnud ühtegi tarka mõtet kogu oma presidendi aja jooksul, ning järsku – näed, tuli ära! Ent võib-olla ütles ta selle juhuslikult, muuseas.

Kui teha lühidalt, siis Ilvese tees näeb välja umbes selline: Eesti tegi endale e-riigi mitte seepärast, et tal on arenenud tehnoloogiad, vaid seepärast, et poliitikud ja ametnikud julgesid selle vastu võtta. Seejärel lisas ta järgmist: „Iga riigi valitsus võib tehnoloogiat hallata. Ometi ei ole igal valitsusel julgust kohaldada selleks poliitikat ega õiget sorti seadusi.“

Ning see on ka õige. Meil on puudu julgusest. Küsimus: miks? Aga siin on asi selles – kaugeltki mitte igal inimesel pole julgust käia kätel 9. korruse karniisil. Selleks on täiesti objektiivsed põhjused – ta ei taha surnuks kukkuda. Riigi juhtimine peab olema alati veidi konservatiivne – need, kes juhivad riiki, riskivad mitte üksnes enda pea, vaid ka nende inimeste peadega, kes neile „riigitüüri“ andsid.

Ei vaidle vastu – Eesti e-riigi mitmed aspektid meeldivad mulle. Need on mugavad, tõsilugu. Seda enam, et mulle eriti ei meeldi suhelda inimestega ning ma vihkan pööraselt igasugu kabinette ja järjekordi nende uste taga. Ehk suhtun rangelt positiivselt e-riigi ideesse iseenesest ning mul üldiselt vedas, et ma sündisin riigis, kus valitsusel siiski „oli julgust“.

Mitmed aspektid, aga mitte kõik. Näiteks e-hääletamine meenutab just kätel käimist demokraatia pilvelõhkuja katuse serval. Demokraatia on selline asi, mis tormiliselt kiduneb kohe pärast seda, kui demokraatia protseduuride suhtes ei tule enam põhjendatud kriitikat. Vaadake Ameerika Ühendriike – neil on kõik valimised „kaklus hääletussedelite eest“. Aga Eestis kuulutatakse inimene, kes väljendab kahtlust e-hääletamise protsessuaalses vastavuses demokraatia standarditele, peaaegu kõige kaasaegse vaenlaseks ning seda paremal juhul. Võib veel kuulutada ta viiendaks kolonniks, sest miks ta kahtleb Eesti valitsuse julguse põhjendatuses? Tõenäoliselt töötab Kremli heaks.

Ent teistes riikides ei lähe sellised argumendid läbi. Sestap ei rakenda teiste riikide valitsused e-hääletamist. Kardavad. Kardavad, et oma elanikkond võtab nad selliste trikkide eest vastutusele.

Üleüldse, peale Eesti on kõige loogilisem kehtestada see e-hääletamise protseduur Põhja-Koreas. Seal ei esitata üldse küsimusi parteipoliitika kohta.

Autor — Aleksei Minin.

RUS: Реплика: про э-голосование и «смелость эстонских чиновников»

Загрузка...