tallinn
Литва
Эстония
Латвия

Сюжеты

Владимир Путин и Сергей Шойгу в Крыму
© Алексей Дружинин/РИА Новости

Saksa N-TV: Läänes ei soovi keegi surra Simferopoli eest – Putin võitis

Viimaste aastatega suutis Kremli pea saavutada suure välispoliitilise edu, teatab Saksamaa telekanal N-TV. Sekkumine Süüria konfilkti tagas Venemaale koha maailma suurriikide seas. Krimmi ühendamine Venemaaga tugevdas Putini positsioone maailma areenil.

Kremli pea Vladimir Putin on praegu „oma kuulsuse seniidis“, kirjutab Saksamaa telekanal N-TV oma saidil. Ta on 65-aastane ja oma riigis on ta vaieldamatu poliitiline liider juba 18 aastat. NLKP Keskkomitee peasekretäri Jossif Stalini ajast ei ole olnud ükski nõukogude või Venemaa poliitik riigipea tugitoolis nii kaua, märgib artikli autor Von Wolfram Weimer. Putin on poliitiline pikaealine, rõhutab Saksamaa ajakirjanik: „Ta elas üle Clintoni, Bushi, Obama ning elab üle ka Trumpi koos Merkeliga.“

Presidendi valimistel kogus Kremli pea 77% häältest, mis tunnistab, et tal on mastaapne toetus venemaalaste seas, jätkab ajakirjanik. „Läänes unustatakse see meelsasti“, märgib autor. Putinit kiidetakse selle eest, et tema valitsemise aastatel suutis ta saavutada majandusliku ja sotsiaalse edu. „Putinism koos selle sihilikult soojendatava natsionalismi ja koos rahvusliku õigeusu kiriku poolse – poliitilisel eesmärgil – toetusega vormistas kaasaegse Venemaa uue kollektiivse eneseteadvuse,“ kirjutab Weimer.

Putini juhtimise stiil on „politsei ja eriteenistuste repressioonide, võltsdemokraatia ja upsakuse segu“, väidab autor. Sealjuures „see, kes ohustab tema võimu, leiab end kiirelt vanglas“. Venemaad ei saa siiani nimetada demokraatlikuks õigusriigiks, arvab Weimer: „Sõnavabadust, vähemuste, kodanike ja inimõigusi täidetakse üksnes Kremli tuju järgi.“

Ning siiski tuleb tunnistada, et Putin suutis edu saavutada, jätkab ajakirjanik. Majanduskriis, mis tekkis naftahindade langemise ja Lääne sanktsioonide tõttu, on ületatud. Kremli pea väljus kaitsest ja peale rea uute liitude sõlmimist alustas ta oma mõju kasvatamist maailma areenil. Ta häälestas koostöö Pekingiga, avas ukse Teheranile ja astus allianssi Ankaraga.

Konfliktid Süürias ja Ukrainas võimaldasid tal taastada Venemaa maailma suurriigi staatuse, märgib Weimer. Sõjaline sekkumine lahingutegevustesse Süürias võimaldas täita vaakumi, mille jätsid enda järele Ameerika Ühendriigid nende otsustusvõimetu Lähis-Ida strateegiaga. Venemaa sai ootamatult regiooni üheks tähtsaimatest mängijatest: ilma Putinita rahus kokku leppida ei ole võimalik. Lisaks käib sõjamerebaasi laiendamine Tartuses, mis on tuumasuurriigi esimeseks tugipunktiks Vahemere kaldal.

Ning ka Krimmi „välkkiire annekteerimisega“ on maailma avalikkus vist juba leppinud, arvab N-TV. Venemaa-vastased sanktsioonid ei toiminud ning NATO ja EL ei näidanud mingit tõsist vastasseisu. Vastupidi – Lääne diplomaadid kalduvad aina enam arvamusele, et poolsaar tasub jätta Venemaale. Tuleb välja, et Putin võitis „varisõjas“ Ukraina jagamise eest ja laiendas oluliselt Venemaa mõjusfääri. Aga ühise, suveräänse Ukraina loomise šanss on kaotatud, konstateerib Weimer: „Läänes ei soovi keegi surra Simferopoli eest.“

„Käes on aeg ümber mõtestada Lääne strateegia Moskva isoleerimisel,“ nõuavad mitmed. Sealjuures mitte üksnes „Putinit mõistvad“, märgib autor. „Kuna sõda ei ole variant, siis me peame sõlmima temaga (Putiniga – InoTV) rahu ja jagama Ukraina,“ hakati Viinis rääkima. Seal arvatakse, et riigi jagamine Venemaa-meelseks Idaks ja Lääne-meelseks Lääneks on parim lahendus ukrainlaste, venemaalaste ja eurooplaste jaoks, eriti kui arvestada, et enamus inimesi, kes elavad Krimmis ja riigi Idaosas, kalduvad Venemaa poole.

Ka Berliinis hakkasid poliitikud mõtlema sellest, kuidas saaks Putiniga kokku leppida ja leida diplomaatiline väljapääs kriisiolukorrast. „Igavesed sanktsioonid ei ole tark poliitika,“ väidavad Saksamaa Välisministeeriumi eksperdid. Ent vastaspoole järeleandmisteta ei taha keegi sanktsioonidest loobuda. Ning seni, kuni Saksamaa Välisministeeriumi pea kõhkleb, nõuavad tema parteikaaslased sotsiaal-demokraatlikust erakonnast trahvimeetmete kaotamist. Selle poolt on ka vasakpoolsed ja erakonna „Alternatiiv Saksamaa jaoks“ liikmed ning samuti mõned poliitikud Saksamaa Kristlik-Sotsiaalsest Liidust ja Vabast Demokraatlikust Erakonnast.

Kantsler Angela Merkel käsitleb antud hetkel lähenemise võimalusi, väidab Weimer. 18. mail sõidab ta visiidile Sotšisse. 5. juunil külastab Putin Austriat. Viinis arvatakse, et käes on sobiv hetk Moskvaga suhete parandamiseks. Berliinil tuleb teha otsus. „Ning Putin võidab,“ resümeerib autor.

RUS: Немецкий N-TV: за Симферополь на Западе никто умирать не хочет — Путин победил

Загрузка...